تاریخ : چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ 22 ذو القعدة 1445 Wednesday, 29 May , 2024
1

سیاست دولت سیزدهم ، تمرکززدایی و افزایش اختیارات استانداران است 

  • کد خبر : 8566
  • ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۸
سیاست دولت سیزدهم ، تمرکززدایی و افزایش اختیارات استانداران است 

سیاست دولت سیزدهم ، تمرکززدایی و افزایش اختیارات استانداران است 

استاندار آذربایجان غربی، سیاست دولت سیزدهم را تمرکززدایی و افزایش اختیارات استانداران اعلام کرد و گفت: ساماندهی مبادلات تجاری و مرزی و فعال‌سازی دیپلماسی منطقه‌ای، از جمله سیاست‌هایی است که به استانداران تفویض شده است.

 

به گزارش صنعت _ محمد صادق معتمدیان در ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی استان‌های مرزی ایران و ترکیه، با اعلام اینکه در پنج ماهه سال جاری مبادلات تجاری خوبی داشته و ترکیه، بعد از چین، عراق و امارات، با ۲ هزار و ۲۴۱ میلیون دلار چهارمین بازار صادراتی آذربایجان‌غربی محسوب می شود، افزود: طی این مدت کشور ترکیه با ۲ هزار و ۴۳۲ میلیون دلار سومین مبدا وارداتی ایران بعد از امارات و چین بوده است.

 

وی در ادامه تنوع محصولات صادراتی میان ایران و ترکیه را مشتمل بر ۹۱۹ قلم کالا ذکر کرده و یادآور شد: تنوع اقلام وارداتی بین ایران و ترکیه نیز ۲۴۶۸ قلم کالا بوده است.

 

استاندار آذربایجان‌غربی اضافه کرد: راه‌اندازی و فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی، اتخاذ سیاست‌های یکنواخت گمرکی، روان‌سازی تشریفات گمرکی، ایجاد گمرکات تخصصی در شهرهای مرزی، احداث و راه‌اندازی منطقه مشترک اقتصادی بین دو کشور در نوار مرزی، افزایش و روان‌سازی تردد ناوگان ورودی و خروجی، تقویت روابط فعالان و بازرگانان دو طرف از طریق اتاق‌های بازرگانی ارومیه و استان‌های مرزی ترکیه و انجمن اقتصادی این کشور از مهم‌ترین اهداف ایران برای این نشست می باشد.

 

معتمدیان یادآور شد: گسترش همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف از جمله صنعتی، علمی، فرهنگی، دانشگاهی، ورزشی و گردشگری از دیگر برنامه‌هایی است که آذربایجان‌غربی در ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی دو طرف دنبال می‌شود.

 

وی همچنین تصریح کرد: امیدواریم در نشست‌ کمیته‌های اقتصادی دو طرف روی موضوعاتی که منجر به افزایش مبادلات تجاری در راستای دستیابی به هدف ۳۰ میلیارد دلار مبادله تجاری دو طرف در سال است، تمرکز شود.

 

استاندار آذربایجان‌غربی زیرساخت اصلی توسعه و تعمیق روابط دو طرف را وجود امنیت پایدار دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب یکی از قربانیان تروریسم بوده و سردمدار مبارزه با تروریست‌ها در منطقه است و آمادگی خود را برای همکاری‌های دو طرف برای مقابله با تررویسم، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و قاچاق سلاح و مهمات و سایر جرائم سازمان یافته اعلام می کند.

 

معتمدیان در پایان اظهار داشت: امیدواریم نتایج این نشست موجب همکاری و تعاملات بیشتر برای رفع مشکلات و موانع جهت ارتقاء مناسبات دو طرف شود.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8566