تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024
0

افزایش سرانه فضای سبز یکی از شاخص‌های توسعه پایدار است

  • کد خبر : 8554
  • ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۸
افزایش سرانه فضای سبز یکی از شاخص‌های توسعه پایدار است

افزایش سرانه فضای سبز یکی از شاخص‌های توسعه پایدار است

استاندار کردستان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع شهری را سرانه‌ فضای سبز عنوان کرد و گفت: با احداث پارک‌های روجیار و پیرچنار، بالغ بر یک و نیم متر مربع به ازای هر نفر جمعیت شهر سنندج به سرانه فضای سبز این شهر اضافه می‌شود.

به گزارش صنعت _ “اسماعیل زارعی کوشا” عصر امروز شنبه یکم مهرماه  در بازدید از پروژه‌های عمران شهری شهرداری اظهار کرد: اقدامات صورت‌گرفته در پروژه پارک‌ ۲۰ هکتاری روجیار و بوستان پیرچنار در مقیاس ۳۶  هکتار،  اقدامی جهادی و همچنین اولویت استان در راستای نیازهای رفاهی شهر سنندج و جزو کارهای کم سابقه و فوق‌العاده در حوزه عمران شهری است.

وی با اظهار خرسندی از اینکه در استان کردستان، در حوزه عمران شهری نتایج خوبی محقق شده است،  سال ۱۴۰۲  را سال شکوفایی پروژه‌های عمرانی در کردستان عنوان کرد.

استاندار کردستان با اشاره به موفقیت‌های شایان در حوزه کلان پروژه‌ها در استان اضافه کرد: در مجموعه مدیریت شهری استان، مرکز سنندج خوشبختانه فعالیت‌های بسیار خوبی انجام شده است که رضایتمندی  خوبی ازاز سوی شهروندان در همه نقاط، هسته مرکزی و حاشیه شهر ایجاد شده است.

زارعی کوشا احداث دو پروژه مذکور در سنندج را مهم عنوان‌کرد و گفت : بوستان ۲۰ هکتاری روجیار در آبیدر سنندج  ترکیبی از فعالیت‌ها در حوزه فضای سبز، ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات رفاهی تفریحی و ورزشی با طراحی و اجرای ویژه‌ای در کمترین زمان ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بوستان ۳۶ هکتاری پیرچنار هم  با اهداف و فواید مختلفی برای مردم و گردشگران از لحاظ امکانات تفریحی و رفاهی  در حال احداث و تکمیل است.

استاندار کردستان، صنعت گردشگری را یکی از مهمترین محورهای توسعه استان نام برد و ادامه داد: مجموعه‌‌کارهای انجام شده با اهداف کاربردی و برنامه‌ریزی‌های لازم، همچون پروژه‌های سرمایه‌گذاری صلوات آباد و  میزبانی از زائران اربعین در راستای جذب گردشگر و معرفی پتانسیل استان طراحی و اجرا شده است.

وی  اذعان کرد: هماهنگی مطلوبی بین دستگاه‌های عمرانی و اجرایی با نگرش مبتنی بر علم و متضمن تعهد ویژه نسبت به نیازهای مردم و نسل آینده و همچنین رعایت مقررات قانونی شکل گرفته است که مایه ی توفیق بیشتر است.

استاندار کردستان در ادامه با تاکید بر اینکه توسعه اقتصادی استان با چنین زیرساخت‌هایی حاصل می‌شود، اظهار داشت: امید است پروژه‌های مذکور در کمترین زمان ممکن به اتمام برسند و تقدیم‌ اهالی محترم شهرستان و استان و نیز گردشگران داخلی و خارجی باشیم.

زارعی کوشا یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی را سرانه‌ فضای سبز شهری بیان کرد و گفت: درمجموع با احداث دو پروژه مذکور، بالغ بر یک و نیم متر مربع به ازای به سرانه فضای سبز  این شهر اضافه می‌شود.

وی پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مذکور را کم نظیر برشمرد و گفت: سرعت اجرای این پروژه ها مصداق کار جهادی است .

لازم به ذکر است؛ پروژه احداث پارک روجیار در ۲۰ هکتار شامل مسیر دوچرخه سواری بزرگسال و کودک، باغ ارغوان، محل ورزش‌های همگانی، محدوده مخصوص برای فضای ورزشی کم توان‌ها، سایت عکاسی، فضای سبز، آبشار به طول ۵۰۰ متر، فضای بازی کودکان، کمپ خانواده، پارکینگ، نگهبانی، گل کاری و مبلمان شهری است.

این پروژه در سه فاز در مجموع ۱۰۰ هکتار است و در فاز دوم به پارک کودک و در فاز سوم به گویزه کوره وصل می‌شود.

احداث فضاهای ورزشی متنوع، فضای فرهنگ و هنری، سن تئاتر و فضای بازی در این پروژه تاثیرات مثبتی در ایجاد شور و نشاط در بین شهروندان خواهد داشت.
نکته قابل تامل در احداث پارک روجیار توجه ویژه به جامعه معلولین و ایجاد فضای ورزشی برای این عزیزان است و همچنین پارک پیرچنار در ابتدای محدوده مشترک ناحیه منفصل شهری و حسن‌آباد اجرا می‌شود و از طرف ویلا شهر و ۲.۱۹ بهاران و کمربندی آبیدر ورودی و خروجی دارد.

پارک پیرچنار ۳۶۰  درجه کامل دید داخل شهر را پوشش می‌دهد، این پارک دارای منظرگاه، پارکینگ و سایت عکاسی است و منظر آن در شب از شاخص های ویژه این پروژه رفاهی، تفریحی و سرمایه‌گذاری است.

جاده سلامت، پیاده‌روی به طول ۶ کیلومتر، سکوی خانواده، محل تجمع گروه‌های اجتماعی، محل ورزش همگانی، فضای سبز، درختکاری بدنه، مبلمان و نورپردازی از دیگر آیتم‌های دیده شده در این پارک ۳۶ هکتاری در سنندج است.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8554