تاریخ : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳ 21 ذو القعدة 1445 Tuesday, 28 May , 2024
0

استاندار همدان: مقابله با آلودگی ریزگرد‌ها هم‌افزایی استان‌های همجوار و اقدامی ملی را می‌طلبد

  • کد خبر : 4042
  • ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸
استاندار همدان:  مقابله با آلودگی ریزگرد‌ها هم‌افزایی استان‌های همجوار و اقدامی ملی را می‌طلبد

استاندار همدان:

مقابله با آلودگی ریزگرد‌ها هم‌افزایی استان‌های همجوار و اقدامی ملی را می‌طلبد

استاندار همدان با اشاره به اینکه ریزگرد‌ها باعث شده تا نوع آب و هوای ما دچار تغییر و تحولاتی شود که باید در این راستا چاره‌اندیشی علمی و اجرایی صورت گیرد، گفت: مقابله با آلودگی ریزگرد‌ها هم‌افزایی استان‌های همجوار‌ و اقدامی ملی را می‌طلبد.

 

 

 

به گزارش الوند_ علیرضا قاسمی‌فرزاد در جلسه کارگروه آلودگی هوا استان همدان، ضمن تبریک هفته محیط‌زیست و گرامی‌داشت یاد شهدای محیط زیست، بیان داشت: منشا اصلی ریزگرد‌های داخل، برخی کشورهای همسایه هستند که رفع این مشکل، نیازمند سازوکاری دیپلماتیک در سطح ملی و بین‌المللی است.

 

 

وی با اشاره به اینکه ریزگرد‌ها باعث شده تا نوع آب و هوای ما دچار تغییر و تحولاتی شود که باید در این راستا چاره‌اندیشی علمی و اجرایی صورت گیرد، افزود : مقابله با آلودگی ریزگرد‌ها، هم‌افزایی استان‌های هم‌جوار و اقدامی ملی را طلب میکند و باید بین استان‌های غرب کشور که در این موضوع رنج می‌برند، یک هم‌صدایی ایجاد شود.

 

 

 

استاندار همدان ادامه داد: ریزگرد‌ها علاوه بر آلودگی هوا و مشکلات انسانی، مخاطرات گیاهی را نیز به دنبال خواهد داشت که می طلبد همچنان که هر وقت یک اقدام امنیتی علیه کشور انجام می‌شود، واکنش مقتضی و مناسب صورت می‌گیرد، در این حوزه نیز باید اقدامی اساسی و دیپلماسی جدی انجام شود چراکه یک موضوع با ضریب اهمیت بسیار بالاست.

 

 

 

قاسمی فرزاد تعامل کلیه دستگاه های اجرایی را برای حفظ وضعیت موجود و احیا شرایط متاثر از آلودگی ریزگرد‌ها ضروری عنوان کرد و یادآور شد: کلیه دستگاه‌های اجرایی مربوطه با ایجاد پوشش گیاهی متناسب با مناطق استانی و آب‌و هوایی می‌توانند به کاهش آسیب‌های آلودگی ریزگرد‌ها‌ کمک‌ کنند.

 

 

 

نماینده عالی دولت در استان همدان خاطر نشان کرد: کاشت درخت‌ها و گیاهان کم‌آب‌بَرِ سازگار با مناطق شور، لم‌‌ یزرع و بایر، نقش موثری در کاهش آسیب‌ها و آلودگی ریزگرد‌ها خواهد داشت.

 

استاندار همدان در ادامه خواستار ورود و فعالیت بیش از پیش بخش تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی در راستای کاهش آسیب‌های آلودگی ریزگرد‌ها شد و گفت: از ظرفیت‌ مجموعه‌های علمی، تحقیقاتی و دانش‌بنیان در راستای مقابله با آلودگی ریزگرد‌ها استفاده خواهد شد.

 

 

 

وی همچنین سازمان صمت را موظف کرد اقدامات مقابله‌ای خود با برداشت‌های غیر مجاز معادن از دامنه الوند را در دستور‌ کار قرار داده و نسبت به آگاهی‌ بخشی، و تذکر لازم به شرکت‌ها و کارخانجاتی که در زمینه فرآوری فعالیت دارند و مواد اولیه را به صورت غیر مجاز تهیه می‌کنند گام بردارد.

 

قاسمی فرزاد با هشدار به شرکت‌ها و افراد سودجویی که منابع آبی را آلوده و رسوبات را وارد سد‌های استان می‌کنند، گفت : دستگاه های متولی در صورت مشاهده این دست سودجویی ها نسبت به برخورد در‌چارچوب قانون اقدام کنند.

 

 

استاندار همدان خاطر نشان کرد: اول تابستان، بایک بسیج همگانی، پاکسازی و پالایش محیط پیرامونی ورودی و خروجی شهر همدان از آلودگی‌های محیط زیست در دستور‌ کار قرار می‌گیرد و کلیه دستگاه‌های اجرایی به عنوان یک‌ مسئولیت اجتماعی، یک خط دشت‌بان تشکیل و در راستای پاکسازی محیط پیرامونی ورودی و خروجی شهر‌ها اقدام نمایند.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=4042