تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
0

آیین اربعین در کرمانشاه بسترساز وحدت بوده است

  • کد خبر : 5643
  • ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۲
آیین اربعین در کرمانشاه بسترساز وحدت بوده است

آیین اربعین در کرمانشاه بسترساز وحدت بوده است

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه از دیرباز در کرمانشاه برادران اهل حق، سنی و شیعه در کنار هم در ایام‌ اربعین به زوار حسینی خدمت کرده اند، از آیین اربعین در این استان به عنوان بسترساز وحدت یاد کرد.

به گزارش الوند _ بهمن امیری مقدم در همایش منطقه ای تجلیل و تکریم از  خادمین و موکب داران حسینی استان‌های کرمانشاه، ایلام، کردستان، و همدان که به میزبانی کرمانشاه و با حضور جانشین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات کشور برگزار شد،بیان داشت: اربعین یک همایش بین المللی برای احیاء و زنده نگه داشتن‌ راه امام حسین علیه السلام و راه عدالت و آزادگی است و  کرمانشاه نیز در این میان دروازه تاریخی کربلا و قدمگاه عاشقان حسینی بوده و این افتخار میزبانی و خدمتگزاری به اهل بیت، یک قدمت هزار ساله دارد.

امیری مقدم تصریح کرد: بسیاری از بزرگان و مفاخر دینی در طول تاریخ از مرز خسروی به کشور عراق و عتبات عالیات رفته اند و برخی از این بزرگان تحت تاثیر میزبانی خوب کرمانشاهی‌ها در همین استان ماندگار شده‌اند.

وی یادآور شد: مردم کرمانشاه برای میزبانی مناسب تر از زوار حسینی، خانه های خود را به صورت اندرونی و بیرونی می‌ساختند تا زوار حسینی از آسایش کامل برخوردار باشد،ضمن آنکه بازار سنتی کرمانشاه نیز به شکل زمستانی و تابستانی ساخته شده تا زوار در فصول مختلف سال از گرما و یا سرما با مشکل مواجه نشوند.

وی در ادامه عنوان کرد: با تلاش‌ها و پیگیری‌های متعددی که انجام گرفت خوشبختانه امسال مرز تاریخی و بین المللی خسروی برای اولین بار به شکل کامل بازگشایی شد و با توجه به زیرساخت‌ها و امکانات بسیار خوب این مرز، زوار حسینی از امکانات و خدمات بسیار راضی بودند.

امیری مقدم در ادامه سخنانش به تکثر مذهبی و آیینی در کرمانشاه و زندگی برادرانه و مسالمت آمیز اقوام و مذاهب مختلف آن اشاره کرد و گفت: در کرمانشاه از دیرباز برادران اهل حق، سنی و شیعه در کنار هم در ایام‌ اربعین به زوار حسینی خدمت کرده اند و آیین اربعین در کرمانشاه بسترساز وحدت دینی و آیینی بوده است.

امیری مقدم بر مردمی بودن مواکب تاکید کرد و گفت: دولت مردمی نیز در ایام اربعین با فراهم کردن زیرساخت‌ها، امنیت زوار و تسهیل در رفت و آمد به شکوه هر چه بیشتر این آیین جهانی کمک کرد.

وی در ادامه سخنانش از حضور پرشور مردم ولایتمدار، بصیر و موقعیت شناس و انقلابی کرمانشاه در آیین ۱۳ آبان قدردانی کرد و گفت: دشمن سال هاست به دلیل منش عاشورایی، اربعینی و آزادگی ملت ایران، در برابر قدرت نظام مقدس جمهوی اسلامی سر تعظیم فرود آورده است.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=5643