تاریخ : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳ 21 ذو القعدة 1445 Tuesday, 28 May , 2024
2

کشت ۴۵ هزار هکتار نخود پاییزه در استان کرمانشاه

  • کد خبر : 3171
  • ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶
کشت ۴۵ هزار هکتار نخود پاییزه در استان کرمانشاه

کشت ۴۵ هزار هکتار نخود پاییزه در استان کرمانشاه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: در سال زراعی جاری، ۴۵هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت نخود پاییزه رفته است.

 

به گزارش الوند و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، مهندس شهریار قاسمی با اشاره به اهمیت انتقال کشت نخود از فصل بهار به پاییز و همچنین اهمیت توسعه کشت نخود پاییزه اظهار داشت: خوشبختانه در برنامه کشت تناوبی در استان طی سال زراعی جاری، حدود ۴۵ هزار هکتار از مزارع دیم استان زیر کشت نخود پاییزه رفته و آمار کشت نخود پاییزه طی سنوات اخیر در حال افزایش بوده است.

وی در خصوص کشت نخود بهاره در این استان نیز گفت : پیش بینی می شود در فصل بهار نیز ۱۲۱ هزار هکتار از اراضی استان به کشت نخود دیم اختصاص یابد که با احتساب کشت نخود پاییزه، سطح زیر کشت نخود در استان به ۱۶۶ هزار هکتار خواهد رسید.

قاسمی تصریح کرد: در صورت تحقق کشت سطوح ذکر شده نخود در استان کرمانشاه،پیش بینی می شود ۱۲۰ هزار تن نخود در استان تولید شود که قطعا این میزان تولید سهم بسزایی در افزایش درآمد کشاورزان دیم کار استان خواهد داشت.

وی شهرستان های کرمانشاه،روانسر،اسلام آبادغرب، دالاهو و سنقر را شهرستانهای عمده تولید نخود برشمرد و افزود: کشت نخود در تمام شهرستان های استان به غیر از مناطق گرمسیری صورت می گیرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه رقم غالب کشت نخود بهاره دیم در استان کرمانشاه را رقم محلی بیونیج و ارقام مناسب کشت نخود پاییزه را عمدتا منصور، عادل، آنا، آتا،و… ذکر کرد.

وی عملکرد مزارع نخود پاییزه را در استان یک تن در هکتار و در کشت بهاره ۶۰۰‌کیلوگرم عنوان نمود.

قاسمی در پایان به رشد صنایع تبدیلی نخود ‍ در این استان اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر در استان سه واحد فرآوری نخود به ظرفیت ۲۰ هزار تن و ۱۲ واحد سورت و بسته بندی به ظرفیت ۶۵ هزار تن در حال فعالیت می باشند

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=3171