تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024
0

پنجمین پایانه مرزی آذربایجان غربی بزودی بازگشایی می شود

  • کد خبر : 8869
  • ۰۷ آبان ۱۴۰۲ - ۹:۰۴
پنجمین پایانه مرزی آذربایجان غربی بزودی بازگشایی می شود

پنجمین پایانه مرزی آذربایجان غربی بزودی بازگشایی می شود

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به برگزاری نشست مشترک با مقامات و فعالین اقتصادی ۴ استان مرزی ترکیه در استان وان پس از ۸ سال، گفت: در این نشست، بازگشایی مرز جدید در سلماس و بازارچه چالدران، از توافقات بین طرفین بود که مراحل نهایی خود را طی کرده و با موافقت دولت، به زودی شاهد بازگشایی پنجمین پایانه مرزی آذربایجان غربی خواهیم بود.

به گزارش صنعت _ محمدصادق معتمدیان با اشاره به پیشبرد رویکرد دولت سیزدهم دراین استان برای توسعه ارتباط با کشورهای همسایه، افزود: در راستای توسعه دیپلماسی منطقه ای، نشست ها و تفاهماتی با اقلیم کردستان عراق در حوزه اقتصادی و تجاری و ۲۴ ساعته کردن مرزهای مشترک داشتیم که خروجی آن افزایش صادرات آذربایجان غربی به اقلیم بود.

 

وی همچنین با اشاره به گسترش همکاری های منطقه ای و رفع موانع توسعه صادرات به اقلیم کردستان عراق، خاطرنشان کرد: در کنار رشد صادرات آذربایجان غربی به اقلیم کردستان عراق، شاهد اتفاقات خوب در حوزه فرهنگی و تردد زائران اربعین از مرز تمرچین در دو سال گذشته بودیم.

 

استاندار آذربایجان‌غربی به بازگشایی بازارچه های مرزی مشترک با اقلیم کردستان عراق نیز اشاره کرد و یادآور شد: با بازگشایی دو بازارچه مرزی مشترک در میرآباد و اشنویه، زمینه تجارت خُرد مرزی و در نهایت ایجاد اشتغال و تامین معیشت برای مرزنشینان استان فراهم می شود.

 

معتمدیان همچنین با اشاره به برگزاری نشست مشترک با مقامات و فعالین اقتصادی ۴ استان مرزی ترکیه در استان وان پس از ۸ سال، اضافه کرد: در این نشست، بازگشایی مرز جدید در سلماس و بازارچه چالدران، از توافقات بین طرفین بود که مراحل نهایی خود را طی کرده و با موافقت دولت، به زودی شاهد بازگشایی پنجمین پایانه مرزی آذربایجان غربی خواهیم بود.

 

نماینده عالی دولت در آذربایجان غربی در ادامه به مطالبه بازگشایی مرز تجاری رازی خوی نیز گریزی زد و گفت : با تامین زیرساخت ها و الزامات و تعریض جاده های منتهی به این مرز، تا پایان سال مرز تجاری رازی بازگشایی شده و مردم منطقه و استان از مواهب ترانزیت کالا و صادرات مستقیم از این کریدور اصلی منطقه به بندر مرسین ترکیه بهره مند خواهند شد.

 

استاندار آذربایجان‌غربی افزایش تبادلات مرزی با کشورهای همسایه را یکی از برنامه های تحولی دولت سیزدهم برشمرد و خاطرنشان کرد : با اهتمام جدی دستگاه های مختلف، به دنبال تامین زیرساخت های لازم در مرزهای استان برای نقش آفرینی در تحقق تراز تجاری ۳۰ میلیارد دلاری ایران با ترکیه هستیم.

 

معتمدیان همچنین با اشاره به اختصاص ۱ هزار میلیارد تومان تهاتر نفت به آذربایجان غربی در سال گذشته و تخصیص بخشی از آن در سال جاری، تصریح کرد: از این تهاتر برای پیشبرد پروژه های کلان استان در حوزه های مختلف عمرانی، حمل و نقل و درمانی استفاده خواهد شد.

 

وی در ادامه با تاکید بر توسعه راه های منتهی به مرزهای آذربایجان غربی، بیان داشت: با مبالغ تخصیصی از این تهاتر، به دنبال آماده سازی زیرساخت ها جهت اتصال خوی به مرز رازی تا مرسین ترکیه و مرز تمرچین به اقلیم کردستان عراق تا سوریه و در نهایت ایجاد و تکمیل ایستگاه های باری حوزه راه آهن استان هستیم.

 

استاندار آذربایجان‌غربی تلاش برای ایجاد شرایط بهتر زندگی برای مردم استان را نیز ضروری دانسته و اظهار داشت: ۶۰۰ میلیارد تومان تخصیصی از تهاتر مذکور نیز برای تکمیل بیمارستان ۴۵۰ تخت خوابی ارومیه هزینه خواهد شد.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8869