تاریخ : چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ 22 ذو القعدة 1445 Wednesday, 29 May , 2024
0

نیروگاه شهید مفتح نقش ارزنده‌ای در پایداری شبکه برق دارد  

  • کد خبر : 4699
  • ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۹:۳۴
نیروگاه شهید مفتح نقش ارزنده‌ای در پایداری شبکه برق دارد   

نیروگاه شهید مفتح نقش ارزنده‌ای در پایداری شبکه برق دارد

 

وزیر نیرو با بیان اینکه نیروگاه شهید مفتح نقش ارزنده‌ای در پایداری شبکه برق دارد، گفت: نیروگاه شهیدمفتح بابه کار گیری پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان توانسته است مصرف آبهای زیر زمینی را به میزان بسیار چشمگیری کاهش دهد که می طلبد سایر نیروگاه های کشور نیز از این روش الگو برداری کرده و برای آن برنامه ریزی کنند. 

 

 

 

به گزارش الوند _وزیر نیرو در جریان سفر ریاست محترم جمهوری به استان همدان،از نیروگاه شهید مفتح بازدید و در جلسه ای با مدیران این نیروگاه دیدار و گفتگو کرد.

 

مدیر عامل نیرو‌گاه شهید مفتح همدان در این جلسه با توضیح اقدام های انجام شده برای کاهش مصرف آب از چاه‌های کشاورزی نیروگاه اظهار داشت: اکنون دو حلقه چاه آب بمنظور مصارف بهداشتی و تأمین آب مقطر برای نیروگاه فعال  و از ظرفیت ایجاد شده برای بهره‌مندی از آب پساب تصفیه‌خانه فاضلاب با ایجاد ۶۰ کیلو‌متر خط انتقال پساب به نیرو‌گاه استفاده شده است.

عبد‌المجید دیناروند با بیان اینکه در سال نخست اجرای خط انتقال پساب از تصفیه خانه فاضلاب همدان فقط امکان استفاده از ۵ میلیو‌ن مترمکعب پساب به دلایل فنی وجود داشت، ادامه داد: در سال گذشته نیرو‌گاه شهید مفتح برای تأمین برق، موفق به استفاده از حدود ۱۲ میلیو‌ن مترمکعب پساب تصفیه خانه فاضلاب شد که نقش مؤثری در کاهش مصرف آب از چاه داشت بنحوی که سال قبل فقط ۱٫۲ میلیو‌ن مترمکعب آب از چاه برداشت کردیم وامسال نیز در حدود ۱۴ میلیون‌متر مکعب آب پساب استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل نیرو‌گاه شهید مفتح افزود: نیرو‌گاه شهید مفتح با توان تولید هزار مگاوات برق، شبکه برق کشور را در تأمین انرژی یاری می‌کند.

وی گفت: امسال و تاکنون درصد نرخ خروجی اضطراری نیرو‌گاه ۹ دهم است که رکورد بی‌نظیری در بین نیرو‌گاه های همگن و هم‌تراز خودش محسوب می‌شود. هر چند در فصل تابستان این محدودیت ممکن است بیشتر باشد.

دیناروند اضافه کرد: سال قبل رکورد تولید ۲۹ ساله برق را در نیرو‌گاه شهید مفتح همدان شکستیم و با راهنمایی‌های تخصصی تاکنون عملکرد مثبت و مطابق و مشابه رشد عملکرد سال قبل داشته‌ایم و با تلاش همه متخصصان این حوزه در نیرو‌گاه این روند را با موفقیت بیشتری طی خواهیم کرد.

وی بیان داشت : طی سه سال گذشته رتبه یک آمادگی تولید را داشته‌ایم و قول می‌دهیم این روند همچنان با تلاش شبانه‌روزی نیروی خدوم و کارشناس صنعت برق در نیرو‌گاه شهید مفتح همدان ادامه داشته و داوم یابد.

وی با یاد‌آوری اینکه اگر سال آینده موفق به بهره‌برداری از برج خشک شماره دو نیرو‌گاه شویم سالانه صرفه‌جویی ۴ میلیو‌ن مترمکعبی در مصرف آب خواهیم داشت، تأکید کرد: نیرو‌گاه شهید مفتح همدان چند سال پی‌درپی بدون تریپ، عملکرد قابل توجهی در تولید برق داشته است؛ برای چهارمین سال متوالی نیز این موفقیت را به دست خواهیم آورد. در کنترل فرکانس رتبه عالی داشتیم و آمادگی نیرو‌گاه برای تولید نسبت به قبل بیشتر شده است.

وزیر نیرو هم در این جلسه با تقدیر از تلاش و زحمات جهادی و همه جانبه کارکنان صنعت برق کشور به خصوص نیروگاه شهید مفتح همدان که موفق شدند امسال را بدون خاموشی و قطعی پشت سر بگذارند و رضایت مردم را در خدمت کسب کنند، گفت: کار بزرگی در صنعت برق رخ داده است و نیرو‌گاه شهید مفتح گزارش مثبتی از روند ارائه خدمات بیان کردند.

علی اکبر محرابیان ادامه داد: باید شرایط موجود در نیرو‌گاه با تلاش بیشتر ارتقا یابد چرا که نیرو‌گاه شهید مفتح نقش ارزنده‌ای در پایداری شبکه برق دارد. هر چند در دولت‌های قبل که به استان همدان سفر داشتم گلایه مردم به عنوان خواست عمومی مردم و مسئولان کاهش مصرف آب از چاه های نیرو‌گاه بود اکنون با بهره‌مندی از پساب تصفیه‌خانه فاضلاب همدان این هدف محقق شده است و باید در حوزه تأمین آب برای سایر نیرو‌گاه‌ها نیز از آب‌های غیر‌متعارف مانند نیرو‌گاه شهید مفتح همدان برنامه‌ریزی و مصرف آب از چاه آب را در سایر نیرو‌گاه کمتر کرد.

وزیر نیرو با اشاره به بهره‌برداری برج خشک شماره یک نیرو‌گاه شهید مفتح همدان در سال های گذشته تصریح کرد: ساخت و راه‌اندازی برج‌های خشک به خصوص برج خشک شماره۲ نیروگاه شهید مفتح، ۸۵ درصد مصرف آب را کاهش می‌دهد و باید برای راه‌اندازی و بهره‌برداری ازاین برج کار را سرعت داد.

وی افزود: هر برج خشک در سال ۴ میلیو‌ن مترمکعب مصرف آب را کاهش می‌دهد که می‌توانیم معادل آن به صنایع و معیشت مردم آب اختصاص دهیم.

وزیر نیرو در این سفر از امکانات و فعالیت‌های صورت گرفته برای راه‌اندازی برج خشک شماره ۲ نیرو‌گاه شهید مفتح همدان بازدید و ضمن شنیدن صحبت‌های کارشناسان متخصصان و مسئولان دستورات لازم را برای تکمیل و راه‌اندازی برج خشک شماره ۲ نیرو‌گاه همدان صادر کرد.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=4699