تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
2

 نبود ساز و کار مناسب برای برخورد با دلالان گندم

  • کد خبر : 8038
  • ۲۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲
 نبود ساز و کار مناسب برای برخورد با دلالان گندم

 نبود ساز و کار مناسب برای برخورد با دلالان گندم

دادستان همدان گفت: متأسفانه هیچ گونه ساز و کار و برنامه ریزی مناسبی از سوی اداره کل غله این استان برای کوتاه کردن دست دلالان که در آن وظیفه دستگاه های متولی و نحوه مقابله با دلالان تعریف شده باشد، ارایه نشده است.

 

به گزارش الوند _ حسن خانجانی موقر در “کارگروه نظارت بر فرآیند توزیع مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی” استان گفت: تهیه و تدوین راهکارهای عملیاتی برای مقابله با اخلاگران در نظام اقتصادی کشور و مقابله با احتکار و قاچاق کالاهای اساسی به ویژه گندم و گوشت از اهداف تشکیل این کارگروه است.

وی با ابراز تأسف از عدم کنترل بازار گندم و ورود سودجویان و دلالان به عرصه خرید و فروش گندم، اظهار کرد: در این زمینه اگر فرد متخلف خارج از روال قانونی و با هدف ضربه به نظام اقتصادی کشور گندم خریداری کند و آن گونه که خود می خواهد به فروش رساند، از سوی دستگاه قضایی با او برخورد می شود و اگر در قالب احتکار و قاچاق عمل کند تعزیرات حکومتی می بایست پیگیر شود و با فرد متخلف برخورد کند.

*ساز و کار مناسبی برای برخورد با دلالان گندم نیست

دادستان همدان از نبود ساز و کار مناسب برای برخورد با دلالان حوزه گندم خبر داد و تصریح کرد: متأسفانه هیچ گونه ساز و کار و برنامه ریزی مناسبی از سوی اداره کل غله برای کوتاه کردن دست دلالان  که در آن وظیفه دستگاه های متولی و نحوه مقابله با دلالان تعریف شده باشد.

خانجانی موقر افزود: برخی مواقع هم به بهانه نامرغوب بودن گندم، محصول کشاورز خریداری نمی شود و همین نخریدن ها سبب سوءاستفاده سودجویان شده، چرا که دلالان آن را خریداری و مجدد وارد بازار می کنند در حالی که می توان با یک برنامه ریزی مناسب، همان گندم نامرغوب را با شاخص و قیمت متناسب خریداری و بازار را مدیریت کرد.

وی نبود مراکز خرید گندم به تعداد کافی و با پراکندگی مناسب را از دیگر مشکلات پیش روی گندم کاران برشمرد و گفت: باید این مراکز به سهولت برای کشاورزان قابل دسترس باشد تا برای فروش محصول خود با مشکلات متعدد روبرو نشوند.

*توقف طرح پلاک کوبی دام، زمینه افزایش قاچاق و سرقت در این حوزه شد

دادستان همدان همچنین با گلایه مندی از سازمان جهاد کشاورزی و امور دام مبنی بر عدم برنامه ریزی نظام مند برای جلوگیری از قاچاق دام زنده، گفت: در مقطعی کوتاه موضوع پلاک کوبی دام تا حدودی از سرقت و قاچاق دام جلوگیری می کرد اما متأسفانه همین برنامه مناسب هم جدی گرفته نشد و رها شد.

 

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8038