تاریخ : چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ 22 ذو القعدة 1445 Wednesday, 29 May , 2024
2

ملاقادرقادری ، عالم عمل‌گرا

  • کد خبر : 6327
  • ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۷
ملاقادرقادری ، عالم عمل‌گرا

ملاقادرقادری ، عالم عمل‌گرا

ملاقادر قادری، امام جمعۀ شهرستان پاوه؛ متفکری عمل‌گرا، عمل‌گرایی عالم، عالمی مجاهد، مجاهدی سیاستمدار و البته تبیین گر است، شخصیتی که سالیان متمادی مرکز ثقل وحدت و مردم‌داری در منطقه اورامانات بوده و بیش از چهل‌سال، نماز وحدت‌آفرین و عبادی سیاسی جمعۀ شهرستان پاوه، توسط وی اقامه شده تا همواره ناکامی استکبار در این منطقۀ حساس را به همراه داشته باشد.

 

استان کرمانشاه در گذارنای تاریخ، همواره مهد فرهنگ و اندیشه‌ورزی بوده است، این عناصر شکوهمند به یُمن وجود بزرگان استان به عنوان بیرق بیداری، همواره در اهتزاز است.

عنوان پرافتخار «سینۀ ستبر و چهرۀ زیبای ایران اسلامی» که در کلام حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)- در سفر تاریخی به استان کرمانشاه- بیان گردید، بدون شک مبیّن وجود خردمندانِ خداجوی  این استان است که ملا قادر قادری یکی از آنان است.

ملاقادر قادری، امام جمعۀ شهرستان پاوه؛ متفکری عمل‌گرا، عمل‌گرایی عالم، عالمی مجاهد، مجاهدی سیاستمدار و البته تبیین گر است ،شخصیتی که سالیان متمادی مرکز ثقل وحدت و مردم‌داری در منطقه اورامانات بوده که بیش از چهل‌سال، نماز وحدت‌آفرین و عبادی سیاسی جمعۀ شهرستان پاوه، توسط وی اقامه شده تا همواره ناکامی استکبار در این منطقۀ حساس را به همراه داشته باشد.

 

عملگرای عالم ،نامی است برازندۀ او که همواره در راستای جهاد تبیین کوشیده است در سخنان تاریخی حضرت آقا دو مشخصۀ عمده ذکر شده که پرچم پرافتخار مردمان متدین شهرستان پاوه را در اهتزار نگه داشته است؛ «دین‌داری، پایبندی به معرفت دینی و روشنفکری مردم منطقه» و «حضور عالم مجاهد جناب ماموستا قادری، روحانی عالم و روشنفکر که در این دوران حساس به کار مردم می‌آید.» بر همین مبنا، اگر می بینیم مردم پاوه در طول این سالیان انقلاب و حتی قبل از انقلاب به تدیّن، تمدّن و تشخّص اشتهار دارند، یکی از مهم‌ترین عوامل آن، نتیجۀ مدیریت و راهبری این عالم پارسا و حکیم دوراندیش است که توانسته مبسوط الید، هم در فرهنگ‌سازی منطقه پیشگام باشد و هم استعدادهای باالقوه مردم و خصوصاً جوانان را با بستر سازی مناسب به منصه ظهور برساند.

در طول پیروزی انقلاب اسلامی برنامه فرهنگی نماز جمعه در این، شهرستان به امامت این عالم مجاهد برگزار شده، که تأثیر شگرف خطبه های عالمانه و آگاهی بخش آن، ابعاد عبادی و سیاسی نماز را متجلی کرده است. برآیند این سخنان، بسط و گسترش فرهنگ دینی و رایحۀ مسلمانی و ایمان و ایقان درفضای منطقه و ناکامی همیشگی استکبار از پیشبرد اهدافش در این سرزمین بوده است، او مجاهدی است که همواره کوشیده است، زبان گویای مردم این منطقۀ ولایتمدار، علی‌الخصوص مستصعفین باشد و چهرۀ محرومیت را از این منطقه بزداید.

وی در این مسیر، بارها و بارها مورد هتک حرمت، بدخواهان قرار گرفت و به کرات توسط ایادی استکبار مورد تهدید واقع شد، اما هیچکدام از این هجمه‌ها نتوانست اراده پولادین و منش انقلابی و جهادی ایشان را تحت الشعاع قرار دهد. «عاشق سرگشته را از گردش دوران چه‌باک؟ موج دریا دیده را از شورش طوفان چه‌باک‌؟»

 

رفتار و منش او در برابر این هجمه‌ها مرا، به یاد نوشتۀ معروف علامۀ شهید مرتضی مطهری «دربارۀ قطار در حال حرکت» انداخت. شهید مطهری در کتاب «حق و باطل» جملاتی به این مضمون نوشته‌اند: از کودکی همیشه این سوال برایم مطرح بود که، چرا قطار تا وقتی ایستاده است کسی به او سنگ نمی‌زند و حتی بزرگی و هیبتش را تکریم و تعظیم می‌کنند… اما وقتی قطار به راه افتاد سنگباران می‌شود…. این برایم سؤال بود تا وارد اجتماع شدم و فهمیدم تا آدمی ساکت است مورد تعظیم و تبجیل است، اما همین‏که به راه افتاد و یک قدم برداشت نه تنها کسی کمکش نمی‏کند بلکه سنگ است که به طرف او پرتاب می‏شود….

 

دکتر علیرضا شهرستانی

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه کرمانشاه

 

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=6327