تاریخ : چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ 22 ذو القعدة 1445 Wednesday, 29 May , 2024
0

مقدمات ثبت جهانی هگمتانه فراهم شده است

  • کد خبر : 8959
  • ۰۵ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۱
مقدمات ثبت جهانی هگمتانه فراهم شده است

مقدمات ثبت جهانی هگمتانه فراهم شده است

استاندار همدان با اشاره به اینکه با پیگیری های مجدانه مقدمات ثبت جهانی هگمتانه در یونسکو فراهم شده است، گفت: همدان اولین تمدنِ شهری بشر بوده و هویدا کردن سابقه تمدنی استان در دستور کار است.

به گزارش صنعت _ علیرضا قاسمی فرزاد در دیدار با رییس بنیاد ایران شناسی کشور بیان داشت: استان همدان به دلیل سابقه‌ی تمدنی و حدود ۱۹۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری، در نوع خود بی‌نظیر یا کم‌نظیر است که با استقرار بنیاد ایران‌شناسی در استان امیدواریم همدان به صورت منسجم و علمی، به جهانیان معرفی شود.

 

استاندار همدان با اشاره به اینکه با پیگیری های مجدانه مقدمات ثبت جهانی هگمتانه در یونسکو فراهم شده است، گفت: همدان اولین تمدنِ شهری بشر بوده که وجود تپه هگمتانه و آثار باقی مانده آن از جریان داشتن زندگی در همدان حکایت دارد لذا هویدا کردن سابقه تمدنی استان در دستور کار است.

 

نماینده عالی دولت در استان همدان یادآور شد: نهاد سرشت ایرانی پاک بود و اسلام و تشیع در این نهاد رشد کرد و رهبری فرزانه انقلاب در دیدار با مجریان دومین کنگره ملی شهدای همدان درباره تاریخ و تمدن با وجود مطرح شدن مسایلی پیرامون ارجحیت ایرانیت یا اسلامیت فرمودند: مسلمانی ایرانی حائز اهمیت است.

 

رئیس بنیاد ایران‌شناسی کشور نیز در این دیدار اظهار داشت: ایجاد مرکزیت هویت ایرانی – اسلامی با تمرکز بر بنیاد ایران‌شناسی و انجام وظایف محوله به دستگاه‌های مختلف، می‌تواند از هجمه‌ی دشمنان و بیگانگان جلوگیری کرده و به تقویت هویت ایرانیان کمک کند.

 

محمدحسین رجبی دوانی تصریح کرد: بنیاد ایران‌شناسی برنامه دارد هفته‌ای را برای معرفی ظرفیت‌های استان‌ها در پایتخت تعیین کند که دعوت مردم در این برنامه می‌تواند فراتر از اهداف فرهنگی و اجتماعی، زمینه‌ی سرمایه‌گذاری در استان‌ها را نیز فراهم کند.

 

رجبی دوانی در پایان از پیگیری جهت راه‌اندازی نمایشگاه و گنجینه‌ی دائمی ادوار مختلف تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران در سه بخش ایران باستان، ایران دوره اسلامی و ایران انقلاب اسلامی خبر داد.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8959