تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024
4

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه: شعر یکی از رساترین ابزارهای انتقال مفاهیم به جامعه است

  • کد خبر : 3908
  • ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۲
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه:  شعر یکی از رساترین ابزارهای انتقال مفاهیم به جامعه است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه:

شعر یکی از رساترین ابزارهای انتقال مفاهیم به جامعه است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه شعر یکی از رساترین ابزارهای انتقال مفاهیم به جامعه است ، گفت : شاعران با زبان شعر در راستای تزریق امید و بیان نکات اخلاقی گام بردارند.

 

 

کرمانشاه_ الوند_ علی صفدری در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره شعر با زبان و گویش های محلی استان کرمانشاه اظهار داشت: شهر کنگاور بواسطه اینکه ورودی استان کرمانشاه و دروازه عتبات عالیات است از جایگاه خاصی برخوردار بوده و از آنجا که نام شهر تدین و تمدن را یدک می‌کشد، ادب و توجه ای ویژه ای که مردم کرمانشاه برای زایرین قایل هستند در این شهر نمود پیدا می کند.

وی افزود: کنگاور شهر بزرگانی همچون آیت الله عراقی است که همواره مقام معظم رهبری از ایشان به نیکی یاد کرده و علاقه خاصی به این بزرگوار دارند ضمن اینکه این شهرستان همواره در عرصه شعر آیینی نیز پیش قدم بوده و دارای یک سابقه طولانی است که ما به آن افتخار می کنیم.

صفدری از شعر به عنوان یک ثروت ملی یاد کرد و گفت: هر جامعه و کشوری اگر به حوزه شعر توجه نکند در حقیقت به ثروت ملی خود پشت کرده است که پس از انقلاب در حوزه ادبیات و شعر چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی رشد بسیار خوبی صورت گرفته که کاملا مشهود است.

وی یادآور شد :یکی از رساترین ابزار ها برای انتقال مفاهیم، استفاده از قدرت شعر است و گاه یک بیت شعر آثاری به مراتب بهتر از یک خطابه دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه یادآور شد: شاعران نسبت به آنچه که خداوند از ذوق و استعداد در آنها به ودیعه نهاده وظیفه خطیری نسبت به جامعه دارند و باید در راستای تزریق امید ، نشاط اجتماعی و بیان نکات اخلاقی گام بردارند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در استان کرمانشاه گویش‌های مختلفی از لری ، لکی، کردی ، فارسی کرمانشاهی و ترکی وجود دارد توجه به این گویش‌ها یکی از اولویت‌های اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه است.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در پایان ابراز امیدواری کرد با فروکش کردن شیوع بیماری کرونا توجه به حوزه گویش های محلی به عنوان بخشی از هویت ملی تقویت شود.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=3908