تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024
0

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه : ۱۰ درصد از کل جمعیت استان کرمانشاه تحت پوشش بهزیستی قرار دارند / وجود۸۰۰کودک کار در کرمانشاه / خدمات ۱۲۳ نقش بسیار موثری در کاهش سطح خشونت در جامعه دارد  

  • کد خبر : 4563
  • ۳۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۵
مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه : ۱۰ درصد از کل جمعیت استان کرمانشاه تحت پوشش بهزیستی قرار دارند / وجود۸۰۰کودک کار در کرمانشاه / خدمات ۱۲۳ نقش بسیار موثری در کاهش سطح خشونت در جامعه دارد   

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه : ۱۰ درصد از کل جمعیت استان کرمانشاه تحت پوشش بهزیستی قرار دارند / وجود۸۰۰کودک کار در کرمانشاه / خدمات ۱۲۳ نقش بسیار موثری در کاهش سطح خشونت در جامعه دارد

 

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: ۴۰هزار خانواده کرمانشاهی تحت پوشش بهزیستی قرار دارند که این آمار ۱۰درصد جمعیت استان کرمانشاه را تشکیل می دهد.

 

 

 

 

به گزارش الوند_ دکتر فرحناز محمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمانشاه که بمناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، اظهار داشت: ۴۰هزار خانواده کرمانشاهی تحت پوشش بهزیستی قرار دارند که این آمار ۱۰درصد جمعیت استان کرمانشاه را تشکیل داده و خدمات رسانی به این خانواده بزرگ، همت و همکاری تمام مسئولان استان و نیز مسئولان بهزیستی کشور و همراهی و همیاری خیرین و رسانه ها را می‌طلبد.

 

 

وی افزود : در حوزه اجتماعی قریب به ۱۰هزار پرونده با محوریت زنان سرپرست خانوار و آسیب دیدگان اجتماعی تشکیل شده که دو سوم این پرونده ها مربوط به زنان سرپرست خانوار می باشد.

 

 

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه ادامه داد:در حوزه توانبخشی نیز حدود ۴۵ هزار پرونده در این اداره کل وجود دارد که معلولین جسمی و حرکتی با ۱۶ هزار پرونده عمده این پرونده ها را تشکیل می دهند که با توجه به شدت ،۴۰ درصدمربوط به معلولیت های شدید،۳۰ درصد متوسط،۲۰ درصد خفیف و ۱۰درصد خیلی شدید هستند.

 

 

محمدی اضافه کرد: هم اکنون ۲۴۷۰ نفر از مددجویان حق پرستاری دریافت میکنند که از رشد ۲۰درصدی نسبت به سال گذشته حکایت دارد، ضمن اینکه ۶هزار نفر نیز پشت نوبت دریافت حق پرستاری قرار دارند.

 

 

 

وی گریزی نیز به مراکز تحت نظارت این استان زد و یاد آور شد: در استان کرمانشاه،   ۳۴ مرکز روزانه،۲۰ مرکز توانبخشی شبانه، ۴۰ مرکز پیشگیری و ۱ مرکز ماده ۱۶ در سطح استان مشغول به فعالیت هستند که مرکز ماده ۱۶با توجه با اینکه به دیگر استانهای همجوار نیز خدمات ارایه میدهد جوابگو نبوده و بدنبال ایجاد یک مرکز دیگر ماده۱۶ هستیم.

 

 

محمدی، تکمیل چرخه درمان معتادین را مستلزم داشتن یک برنامه توانمند سازی عنوان کرد و گفت: اگر ما نتوانیم برای تکمیل چرخه درمان و توانمند سازی معتادان یک برنامه مدون و مکمل تهیه کنیم بسیاری از بهبود یافتگان به دامان این بلای خانمان سوز باز میگردند که این امر موجب هدر رفت زمان و هزینه خواهد شد.

 

 

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه بااشاره به اینکه در بخش پیشگیری، اجرای غربالگری نوزادان و کودکان با موفقیت های قابل توجهی همراه بوده است ، تصریح کرد: در سال گذشته در بحث غربالگری شنوایی ۵۴ نفر نیاز به مداخلات کاشت حلزون شناسایی شدند که با اقدام بموقع نیاز این افراد رفع شد همچنین در بحث بینایی سنجی نیز ۷۶۰ نفر نیازمند مداخلات بینایی سنجی بودند که ۴۰ نفر ازاین کودکان تحت اقدامات تخصصی چشم پزشکی قرار گرفتند.

 

 

وی خدمات ۱۲۳ را در کاهش سطح خشونت در جامعه بسیار حایز اهمیت برشمرد و گفت: این خدمات شامل خط ۱۲۳ ، تیم های سیار و تیم مداخلات فوری هستند که اقدامات موثری در پیشگیری از بروز کودک آزاری ، همسر آزاری و جلوگیری از خودکشی دارند.

 

 

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه برآورد میشود حدود ۸۰۰ کودک کار در کرمانشاه وجود داشته باشد از شناسایی و ساماندهی ۳۸۰ کودک کار در این استان خبر داد.

 

 

وی بیان داشت : در کل کودک کار به فرد زیر ۱۸ سالی اطلاق می‌شود که به دلایل بدسرپرستی ، بی‌سرپرستی و مشکلات اقتصادی مجبور به مشارکت در تأمین مایحتاج زندگی است که ساماندهی این کودکان با کمک و همیاری ۱۳دستگاه انجام میشود که در این میان بهزیستی با رویکرد تخصصی نه قهری بیشترین نقش را به عهده دارد.

 

 

محمدی خاطر نشان کرد: قطعا برای اینکه اقدامات انجام گرفته پاسخگوی مطالبات عمومی باشد فعالیت ها باید مطابق با شرح وظایف و به موازات هم و با درصد تحقق یکسانی باشد در غیر اینصورت تلاشهای صورت گرفته هیچ نمودی نخواهد داشت.

 

 

وی اقدامات بهزیستی در حوزه کودکان کار را شامل مداخلات مددکاری و روانشناسی برای کودک و خانواده ، پیگیری برنامه های آموزشی کودک ، آموزش مهارتهای زندگی جهت پیشگیری از بزهکاری و پیگیری قانونی در راستای برخورد با هرگونه سواستفاده از کودک نام برد.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=4563