تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024
7

رییس دادگستری شهرستان اسدآباد: مختومه شدن ۲۴۴۳۹فقره پرونده طی یکسال گذشته/ ارسال۹۵درصد ابلاغیه ها به صورت الکترونیک/اختلافات خانوادگی، توهین و ضرب‌وجرح بیشترین حجم پرونده ها را تشکیل می دهد /ایجاد دادگاه در بخش پیر سلمان منوط به فراهم شدن زیرساخت ها خواهد بود

  • کد خبر : 4266
  • ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۱
رییس دادگستری شهرستان اسدآباد: مختومه شدن ۲۴۴۳۹فقره پرونده طی یکسال گذشته/ ارسال۹۵درصد ابلاغیه ها به صورت الکترونیک/اختلافات خانوادگی، توهین و ضرب‌وجرح بیشترین حجم پرونده ها را تشکیل می دهد /ایجاد دادگاه در بخش پیر سلمان منوط به فراهم شدن زیرساخت ها خواهد بود

رییس دادگستری شهرستان اسدآباد: مختومه شدن ۲۴۴۳۹فقره پرونده طی یکسال گذشته/ ارسال۹۵درصد ابلاغیه ها به صورت الکترونیک/اختلافات خانوادگی، توهین و ضرب‌وجرح بیشترین حجم پرونده ها را تشکیل می دهد /ایجاد دادگاه در بخش پیر سلمان منوط به فراهم شدن زیرساخت ها خواهد بود.

رییس دادگستری اسد آباد با اشاره به اینکه بیشترین پرونده های ورودی به این دادگستری حول محور اختلافات خانوادگی ، تصرف اراضی و ضرب و جرح بوده است، از رسیدگی و مختومه شدن ۲۴۴۳۹ فقره پرونده طی یکسال گذشته خبر داد.

 

به گزارش الوند_ احمد کاظمی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته قوه قضاییه در سالن جلسات دادگستری اسد آباد برگزار شد، اظهار داشت: مجموعه دادگستری شهرستان اسدآباد در حالی به فعالیت خود ادامه می دهد که از کمبود نیرو رنج برده و هم اکنون با ۴۰درصدنیروی اداری و ۷۰درصد نیروی قضایی به همشهریان خدمت ارائه می‌کند که این امر مصداق بارز کار جهادی است چراکه حجم پرونده‌ها با نیروی انسانی و امکانات موجود تناسبی ندارد.

وی افزود: البته این کمبود نیرو مختص شهرستان اسدآباد نیست و در کل، قوه قضاییه با کمبود نیرو دست و پنجه نرم می کند که نسبت به رفع این مهم رایزنی های لازم با رییس دادگستری استان و معاون انسانی اداره کل صورت گرفته واز مسئولین استانی و نماینده محترم مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی نیز درخواست داریم در این خصوص ورود کرده و زمینه تسریع در آن را فراهم نمایند.

کاظمی با بیان اینکه طی یکسال گذشته در مجموع ۲۵۱۷۴ پرونده وارد مجموعه دادگستری اسد آباد شده است ،ادامه داد: از این تعداد ۶ هزار پرونده مربوط به شورای حل اختلاف، ۹۳۴۸ فقره در حوزه دادسرای عمومی و انقلاب و ۹۸۲۴فقره نیز وارد دادگاه عمومی و انقلاب این شهرستان شده است.

رییس دادگستری شهرستان اسدآباد اطاله دادرسی را یکی از معضلات عنوان کرد و یادآور شد: در سالیان گذشته زمان رسیدگی به پرونده ها حدود ۵الی ۶ماه بود که با استفاده از بالا بردن تعداد رسیدگی به پرونده ها در شعبات و خارج از وقت اداری موفق شدیم این مدت را به ۷۵روز کاهش دهیم.

وی به بحث استفاده از فناوری های نوین نیز گریزی زد و گفت: در حال حاضر حدود ۹۵درصد ابلاغیه ها در شهرستان به صورت الکترونیک ارسال می شود و پنج درصد باقیمانده نیز به دلیل عدم همکاری افراد در ثبت نام افراد در سامانه ثنا می باشد.

این مقام قضایی بحث ملاقات‌های الکترونیک با زندانیان و الکترونیکی شدن پرونده ها را از دیگر مواردی در حال پیگیری در حوزه فناوری های نوین بیان کرد.

 

کاظمی ،ستاد مصلحین را ظرفیتی عظیم در جهت صلح و سازش برشمرد و گفت: تاکنون با تلاش این ستاد مبلغ ۷میلیارد و هفتصد و سه میلیون ریال جریمه از جنبه خصوصی جرم ، ۶میلیارد و چهل و سه میلیون ریال از جنبه عمومی و همچنین ۶۸ماه مدت حبس و ۴۸۹ضربه شلاق اجرا نشده است.

 

رییس دادگستری اسدآباد خاطرنشان کرد: شهرستان اسدآباد یکی از شهرستانهای پایلوت در طرح شمیم رضوی بوده که در این طرح که مختص دادگاه خانواده است سعی میشود قبل‌از ارجاع پرونده زوجین به دادگستری با استفاده از پتانسیل امامزادگان و متولیان معتمد آن نسبت به رفع اختلاف زوجین و انصراف از دعاوی اقدام گردد.

وی در خصوص ایجاد دادگاه دربخش پیر سلمان در شهر آجیل نیز گفت: در صورتی که فرمانداری شهرستان، مکانی را به‌صورت اجاره پنج‌ساله در اختیار دادگستری قرار دهد و زمینی را نیز برای احداث بنا در آینده اختصاص بدهد ما نیز پای کار هستیم و مقدمات ایجاد دادگاه در این بخش را فراهم خواهیم کرد.

 

شیرزادی دادستان این شهرستان نیز در این نشست با تشریح فعالیت های دادسرای اسدآباد گفت: بیش از یک سوم محکومین این شهرستان رای باز هستند که این امر می‌تواند کمک شایانی برای تامین درآمد آنها باشد.

وی بیان داشت: در یکسال گذشته اسداباد جز شهرستان های برتر استان در زمینه کشف مواد مخدر و سلاح بوده است

شیرزادی گفت: به لطف خیرین پرونده‌های مالی زیر ۵۰ میلیون تومان در این شهرستان نداریم و این موجب شده که ما شاهد کاهش تشکیل پرونده در این حوزه باشیم.

دادستان اسد آباد نصب دوربین های پایش تصویری را در کاهش امار سرقت و وقوع جرم بسیار حائز اهمیت بیان کردو خواستار ورود جدی شهرداری در این حوزه شد.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=4266