تاریخ : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ 19 محرم 1446 Thursday, 25 July , 2024
0

رئیس کل دادگستری استان همدان: کمیته مصلحین رسانه به زودی تشکیل می شود

  • کد خبر : 2936
  • ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۷
رئیس کل دادگستری استان همدان:  کمیته مصلحین رسانه به زودی تشکیل می شود

رئیس کل دادگستری استان همدان:

کمیته مصلحین رسانه به زودی تشکیل می شود

رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: به زودی کمیته مصلحین رسانه تشکیل می شود تا با برقراری صلح بین طرفین دعوی، پرونده های مطبوعاتی قبل از ورود به دادگاه مربوطه به سازش ختم شود

 

به گزارش الوند_ محمدرضا عدالتخواه در آیین اعطای احکام اعضای هیئت منفصه دادگاه مطبوعات استان همدان اظهار داشت: رسانه ها و مطبوعات نقش ارزنده و مؤثری در جامعه به ویژه در ارتقاء زمینه های معنوی، بصیرت افزایی، آگاهی بخشی و خنثی کردن توطئه های دشمنان دارند.

وی افزود: هيئت منصفه‌ دادگاه مطبوعات هم به نوعی حامی رسانه ها است و هم بیشتر به دنبال آن است تا از نظر اطلاع رسانی آسیب و خدشه ای به افکار عمومی وارد نشود.

رئیس کل دادگستری استان همدان تصریح کرد: اعضای این هیئت در همدان ۱۴ نفر هستند و هر دو سال یک بار از افراد مورد اعتماد عمومي از بين گروه‌هاي مختلف اجتماعي انتخاب می شوند.

عدالتخواه با بیان اینکه این هیئت در سراسر کشور هم به جرایم مطبوعاتی رسیدگی می کند و هم به جرایم سیاسی، یادآور شد: خوشبختانه رسانه های استان از سطح آگاهی بالایی برخوردارند و به ندرت شکایت از آنان مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه دادگاه مطبوعات بدون حضور هیئت منصفه مطبوعات جایگاه قانونی ندارد، عنوان کرد: در شرایطی رسانه ها و مطبوعات مختلف می توانند از مزایا و امتیاز وجود این هیئت بهره مند شوند که از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات کشور دارای مجوز باشند.

رئیس کل دادگستری استان همدان خاطر نشان کرد: اعضای این هیئت مطابق با قانون مطبوعات در نخستین جلسه حضور در دادگاه مراسم اتیان سوگند را انجام می دهند.

عدالتخواه با بیان اینکه ایجاد صلح و سازش از مسائلی است که در دو سه سال اخیر در تمامی پرونده های قضایی با تشکیل کمیته های مصلحین در سطح استان به دنبالش بودیم و هستیم، از تشکیل کمیته مصلحین رسانه خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان همدان در پایان بیان داشت: با تشکیل این کمیته در حوزه رسانه ها و مطبوعات چه بسا همین تعداد اندک پرونده های قضایی مرتبط با مطبوعات هم تشکیل نشود و قبل از برگزاری دادگاه، پرونده ها با صلح و سازش بین طرفین دعوی مختومه شود.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=2936