تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
1

خانه آیت الله نجومی در کرمانشاه موزه میشود

  • کد خبر : 2229
  • ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸
خانه آیت الله نجومی در کرمانشاه موزه میشود

خانه آیت الله نجومی در کرمانشاه موزه می شود

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، از برنامه این اداره‌کل برای تبدیل منزل مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی در شهر کرمانشاه به موزه خبر داد.

 

به گزارش الوند_ جبار گوهری روز یکشنبه ۷ آذرماه ضمن بازدید از منزل مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی، اظهار کرد: با توجه به ارزش تاریخی و معنوی این بنا برای مردم کرمانشاه آمادگی لازم برای مرمت و ثبت ملی آن از سوی این اداره‌کل وجود دارد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه افزود: مرحوم آیت‌الله نجومی به عنوان چهره ماندگار جهان اسلام و از هنرمندان برجسته خوشنویس، در کشور و به ویژه برای مردم استان کرمانشاه از جایگاه ممتازی برخوردار است.

وی ادامه داد: حفاظت و صیانت از میراث ماندگار آن عالم و هنرمند گرانقدر و معرفی آن به نسل‌های آینده وظیفه‌ای سنگین است که باید به آن توجه ویژه شود.

گوهری همچنین در مذاکره تلفنی با ورثه آیت‌الله نجومی بر آمادگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه برای ثبت این خانه تاریخی و تامین اعتبار برای مرمت آن تاکید کرد.

وی یاد آور شد: این آمادگی وجود دارد تا این مجموعه به موزه‌ای شاخص برای معرفی آثار بسیار ارزشمند آیت‌الله نجومی تبدیل شود.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، تصریح کرد: به زودی طرح کامل و جامعی برای ثبت، مرمت و تبدیل مجموعه به موزه آماده می‌شود.

گوهری خاطر نشان کرد: عملی شدن این کار نیازمند همراهی ورثه مرحوم آیت‌الله نجومی و همچنین تهیه و در اختیار قرار دادن منزلی مناسب و در شان بیت ایشان توسط مجموعه مدیریتی استان است.

وی در خاتمه با بیان اینکه خوشبختانه خانواده مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی همراهی لازم برای حفظ این میراث فرهنگی ارزشمند برای مردم کرمانشاه را دارند، ابراز داشت: از همه ظرفیت‌های استانی برای راه‌اندازی موزه آثار فاخر این عالم و هنرمند بزرگ که بخشی از سابقه تاریخی مردم کرمانشاه است، استفاده می‌کنیم.

لازم به ذکر است مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی از هنرمندان و مفسران قرآن و عضو پیوسته فرهنگستان هنر و چهره ماندگار هنر ایران بود ودر آثار به ثبت رسیده از او می‌توان به مجموعه عکسی از آثار خطی او، چند رساله ارزشمند با عناوینی چون رساله بعد معنوی هنر خط، رساله التصویر و التمثیل، رساله الغناء، رساله النجاسه الخمر، تفسیر سوره مؤمن و رساله‌ای در تعظیم شعائر اسلامی اشاره کرد.

وی همچنین از برترین‌های هنر خوشنویسی جهان اسلام بود و نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی به تمرین و ممارست پرداخت تا در انواع خطوط اسلامی و خطاطی چیره‌دست شد.

مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران در عالم هنر، مورد تقدیر قرار گرفت.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=2229

برچسب ها