تاریخ : چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ 22 ذو القعدة 1445 Wednesday, 29 May , 2024
2

ثبت فرش بیجار در سازمان جهانی مالکیت فکری

  • کد خبر : 7923
  • ۰۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۴
ثبت فرش بیجار در سازمان جهانی مالکیت فکری

ثبت فرش بیجار در سازمان جهانی مالکیت فکری

استاندار کردستان با اعلام یک خبر خوش از ثبت فرش بیجار در سند رسمی سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) خبر داد.

 

به گزاش الوند _  اسماعیل زارعی کوشا عنوان کرد: با پیگیری های مکرر صورت گرفته در پروژه توسعه ای خوشه فرش دستباف کردستان طی دو‌سال اخیر و حمایت‌ های مرکز ملی فرش ایران،فرش دستباف بیجار معروف به فرش آهنین، به عنوان یک میراث ماندگار بشری و یک برند بین المللی در یک سند معتبر و رسمی در سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) در کشور سوئیس به ثبت رسید.

وی افزود:ثبت برند جهانی فرش آهنین بیجار که می‌توان آن را بعنوان مهم‌ ترین دستاورد هنر صنعت فرش دستباف کردستان برشمرد براساس معاهده لیسبون و طی یک فرآیند کاملا فنی و کارشناسی و مطابق با قوانین بین المللی و همچنین قانون حمایت از نشانه‌های جغرافیایی ثبت شده است.

زارعی کوشا با بیان اينکه ثبت جهانی فرش بیجار اتفاق بزرگ و مبارکی برای همه مردم استان و به خصوص هنرمندان دخیل در صنعت فرش دیار گروس است ،گفت:هر چند نام و آوازه فرش بیجار فراگیر است اما ثبت آن در یک سازمان بین المللی بر شهرت این هنر فاخر خواهد افزود.

استاندار کردستان ابراز امیدواری کرد: با اقدامات و برنامه‌هایی که در دست اجرا داریم فرش بیجار به عنوان یک برند خاص و ویژه مورد توجه مردم کشور، منطقه و جهان قرار گیرد و این مهم بتواند تغییرات اساسی در زندگی و معیشت شاغلان حوزه فرش بوجود بیاورد

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=7923