تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ 16 ذو الحجة 1445 Saturday, 22 June , 2024
0

تقویت‌ مهارت‌های کودک با انتخاب بهترین کتاب‌ها برای کودکان

  • کد خبر : 7421
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۹
تقویت‌ مهارت‌های کودک با انتخاب بهترین کتاب‌ها برای کودکان

تقویت‌ مهارت‌های کودک با انتخاب بهترین کتاب‌ها برای کودکان

به قدیمی‌ترین و اولین خاطراتی که از کتاب‌خواندن دارید، برگردید. چه چیزی را به خاطر می‌آورید؟ آیا آن کتاب یا داستان در شما حس ماجراجویی و اکتشاف برانگیخته بود و یا باعث شده بود که باور کنید شکست‌ ناپذیرید؟ آیا کتاب پاسخ‌هایی برای سؤالات بی‌شمار شما از دنیای اطرافتان داشت؟ چه احساس و تصویری را به یاد می‌آورید

کتاب‌ها درهای زیادی به روی کودکان می‌گشایند و کتاب‌های علمی کمک می‌کنند که دنیا، با تمام پیچیدگی‌هایش، برایشان دست‌یافتنی شود. کافی است با تلفیق علاقه کودک به محیط اطراف خود و انتخاب بادقت کتاب و درپیش‌گرفتن راهکارهای مناسب جهت مشارکت خود کودک در یادگیری، درهای جدید‌تری به روی او بگشاییم و دنیایی از فرصت برای لذت‌بردن از یادگیری برای کودک فراهم کنیم. در این متن، از راه‌های انتخاب بهترین کتاب‌ها برای کودکان می‌گوییم تا بتوانید مهارت‌های کودکتان را تقویت کنید. با ما همراه باشید.

کتاب‌های عالی می‌توانند خاطرات شگفت‌انگیزی را برای فرزندان خردسال زندگی شما رقم بزنند. یک کتاب خوب، اطلاعاتی درمورد زندگی روزمره، علایق و کنجکاوی کودک و به‌طورکلی درمورد جهان ارائه می‌دهد. به همین دلیل کتاب‌هایی که با واقعیت‌های علم و زندگی در تضاد باشند، مورد استقبال قرار نمی‌گیرند. هرقدر هم که تصاویر زیبا و شخصیت‌پردازی‌های زیبا داشته باشند، باز هم اگر با واقعیتی که کودک از اطراف خود می‌بیند مغایر باشند، نمی‌توانند علاقه کودک را به خود جلب کنند.

هرچند بسیار وسوسه‌انگیز به نظر می‌رسد؛ اما متأسفانه یا خوشبختانه نمی‌توانید دانش را به مغز کودکتان بریزید. او باید خودش به درک درستی از علم و دانش برسد. با این حساب، باید به‌دنبال کتاب‌هایی باشید که مانند یک مربی برای کودک باشند، یا دست‌کم در هنگام خواندن باعث شوند که کودک سؤال‌هایی را بپرسد. ربطی ندارد که کودک کتاب علمی می‌خواند یا کتاب داستان؛ باید برای او سؤال‌هایی ایجاد شود که یا با خواندن کتاب به پاسخ آنها برسد و یا این فرصت را به‌ او بدهید که آنها را از شما بپرسد.

کتاب‌هایی به کودک کمک می‌کنند که بخش‌هایی از آنها منجر به ایجاد پرسش‌هایی می‌شوند، مانند «چه رنگ هایی را می‌بینید؟» یا «برای توصیف غروب از چه کلماتی استفاده می‌کنید؟» با تشویق کودکان به مشاهده و تفسیر مشاهدات خود، چنین کتاب‌هایی به توسعه مهارت واژگان، ارتقای مهارت صحبت‌کردن و مهارت‌های تفکر نقادانه کمک می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که همه این مهارت‌ها، اگر در کودکی فرا گرفته شوند، در ادامه، مسیر همواری برای موفقیت‌های فرزندانمان ایجاد خواهند کرد

کودکان هنگام کتاب‌خواندن سؤال‌هایی برایشان ایجاد می‌شود و گاهی پاسخ آن سؤال‌ها را در همان کتاب می‌یابند. بهتر است که بعد از پایان کتاب نیز همچنان درگیر با موضوع آن باشند. مثلا کتابی درباره سایه‌ها، بعد از پایانش، کودک را تشویق می‌کند که با چراغ‌قوه بازی کند و موضوع سایه تا مدت‌ها در ذهن کودک تازه و جدید باقی خواهد ماند. گاهی اوقات لازم نیست که حتما درگیری با موضوع کتاب بعد از پایانِ خواندنش، در یک جهت مشخص باشد؛ مهم این است که کودک بعد از خواندن داستان کتاب، موضوعی برای پیگیری و دنبال‌کردن داشته باشد.

برای تکمیل و هدایت آموخته‌های کودک از کتاب، می‌توانید یک اسباب‌بازی مرتبط و یا مدادرنگی و کاغذ در اختیار او قرار دهید. تصویرسازی و نقاشی پس از خواندن کتاب به تثبیت آموخته‌هایش کمک بسیاری خواهد کرد.

 

فریبا عزتی‌حق
کارشناس فرهنگی

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=7421

برچسب ها