تاریخ : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ 12 ذو الحجة 1445 Tuesday, 18 June , 2024
0

تاملی درباب ثبت «جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان

  • کد خبر : 8010
  • ۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۳۶
تاملی درباب ثبت «جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان

تاملی درباب ثبت «جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان»

ما کجای جهان ایستاده‌ایم؟

 

✍️حسن گوهرپور

شاعر – روزنامه‌نگار

اولِ جهان کجاست!؟ چه کسانی در ابتدای جهان ایستاده‌اند؟ علم چه پاسخی برای این سوال دارد؟ الهیات چه پاسخی به این سوال می‌دهد؟

اولِ جهان مدنی کجاست؟ آیا علم پاسخ مشخصی از مسیر باستان‌شناسی به این سوال داده است؟ حالا اولِ جهان مدنی در ایران کجاست؟ در این مورد باستان‌شناسی پاسخی مشخص تا امروز به این پرسش داده است؟ آیا اولِ جهانِ مدنی در ایران هگمتانه است؟

پژوهش‌ها پاسخ داده‌اند که هگمتانه نخستین پایتخت ایران بوده است، بر همین اساس ما امروز بلند می‌گوییم در کجای جهان ایستاده‌ایم! از این منظر، فقط آن‌هایی که در «آتن» سرزمینِ خِرد و فلسفه، سرزمین سقراط و افلاطون و ارسطو می‌زیند و یا آن‌هایی که در «رم»؛ شهر عاشقانه‌های سنگ و نگاره و انسان زندگی می‌کنند می‌توانند پشت میز یک گفتگوی تاریخی فرهنگی با ما بنشینند.

این احساسِ ما همدانی‌ها از زندگی اجتماعی در این شهر است. ما همدانی‌ها روی زمینی راه می‌رویم که جهان آن را می‌شناسد. در کجای آفریقا، در کجای آمریکا، اروپا، کانادا، استرالیا و … مصادیقی داریم که تا امروز مانده باشد و نشانی از زندگی مدنی انسانی با این تاریخ در آن مشخص باشد؟

احساس اینکه جهان به این خاک نگاه تازه‎‌ای می‌کند احساس خوشایندی است. کاری با توسعه‌ی گردشگری و تاثیر آن بر اقتصاد و … ندارم، دارم از یک حس انسانی و یک حس تعلق و یک حس ریشه‌دار بودن سخن می‌گویم. «ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» یعنی ما روی شانه‌های تاریخ ایستاده‌ایم. دست‌مان در فرهنگ کوتاه نیست، در تمدن کوتاه نیست! غرور ملی داریم چون می‌دانیم کجای جهان ایستاده‌ایم و دیگرانِ جهان نیز به احترام این غرور، کلاه از سر بر می‌دارند و می‌ایستند. ما همدانی هستیم و در عمیق‌ترین جای جغرافیای انسان شهری در ایران ایستاده‌ایم.

 

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8010