تاریخ : چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ 22 ذو القعدة 1445 Wednesday, 29 May , 2024
0

برای کاهش آسیب های ناشی از تنش آبی نیازمند برنامه ریزی های علمی تر هستیم

  • کد خبر : 5519
  • ۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۸
برای کاهش آسیب های ناشی از تنش آبی نیازمند برنامه ریزی های علمی تر هستیم

برای کاهش آسیب های ناشی از تنش آبی نیازمند برنامه ریزی های علمی تر هستیم

معاون استاندار کرمانشاه گفت : پیش بینی‌های درازمدت نشان از تداوم خشکسالی دارد و با توجه به کاهش منابع آب زیرزمینی، این تنش آبی در سال های پیش رو بسیار شدیدتر خواهد بود لذا برای کاهش آسیب‌ها نیازمند تلاش‌ بسیار بیشتر و برنامه‌ریزی های علمی‌تر هستیم.

به گزارش الوند _منوچهر فخری در  چهل هشتمین نشست قرارگاه عملیاتی آب شرب کرمانشاه اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش‌های گسترده و شبانه روزی دستگاه‌های عضو این قرارگاه عملیاتی، شاهد کاهش مشکلات این حوزه بودیم و اگر پروژه ترمیم خط انتقال سد گاوشان _ کرمانشاه، اجرای فاز اضطراری آبرسانی، حفر چاه های جدید و …  صورت نمی گرفت، کرمانشاه هم مانند همدان دچار مشکلات جدی در حوزه تامین آب شرب می شد.

وی افزود: پیش بینی‌های درازمدت نشان از تداوم خشکسالی دارد و با توجه به کاهش منابع آب زیرزمینی، این تنش آبی در سال های پیش رو بسیار شدیدتر خواهد بود و برای کاهش آسیب‌ها نیازمند تلاش‌ بسیار بیشتر و برنامه‌ریزی های علمی‌تر هستیم.

معاون استاندار کرمانشاه در ادامه سخنانش به آسیب‌های خشکسالی در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از باغات کشاورزی استان به دلیل خشکسالی و کمبود شدید آب، در معرض خشکیدگی کامل قرار دارند.

وی تصریح کرد: کشاورزان استان درخواست‌ها و مطالباتی در مورد تامین آب باغات در شرایط حاد خشکسالی دارند و دستگاه‌های اجرايي موظف به برنامه‌ریزی برای تأمین آب از راه‌های مختلف و جلوگیری از نابودی سرمایه های مردم هستند.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه یاد آور شد: ایجاد طرح های آبخوانداری و ایجاد آب بندهای متعدد در دامنه ها و کوهپایه‌ها، یک راهکار مناسب برای تأمین آب باغات استان است و باید مطالعات لازم پیرامون اجرای این برنامه آغاز شود.

وی عدم رعایت الگوی کشت در بخش کشاورزی و برداشت‌های بی رویه را یکی از عوامل جدی از کاهش منابع آبی زیرزمینی دانست و گفت: باید کاشت محصولات، بر مبنای الگوی کشت و شرایط خشکسالی باشد و چاه‌های غیر مجاز هم مسدود شوند.

در این نشست مشکلات باغداران روستای کرم بست مطرح شد و مقرر گردید منابع طبیعی مطالعات انجام گرفته در مورد ایجاد آبخوان ها و سرریزها در حوزه این روستا برای تامین آب باغات را در اختیار قرارگاه قرار دهد و بر اساس آن، این طرح اجرایی شود‌.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=5519