تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024
0

بخشی از مازاد درآمدهای مرزی به تکمیل زیرساخت های عمرانی آذربایجان غربی اختصاص یابد

  • کد خبر : 8372
  • ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۲
بخشی از مازاد درآمدهای مرزی به تکمیل زیرساخت های عمرانی آذربایجان غربی اختصاص یابد

بخشی از مازاد درآمدهای مرزی به تکمیل زیرساخت های عمرانی آذربایجان غربی اختصاص یابد

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تجارت بین الملل پیشران اصلی توسعه استان بشمار میرود، خواستار تخصیص بخشی از مازاد درآمدهای مرزی به تکمیل زیرساخت های حمل و نقل، پایانه های مرزی و توسعه گمرکات شد.

 

به گزارش صنعت _ محمدصادق معتمدیان روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، با اشاره به نگاه ویژه دولت سیزدهم در تمرکز زدایی، تخصیص اعتبارات بر اساس مزیت های منطقه ای را یک ضرورت جدی دانست و گفت: صادرکنندگان و تولیدکنندگان استان برای رقابت با قدرت های اقتصادی کشورهای همسایه نیازمند حمایت و توجه ویژه در بازنگری در سازو کارهای تجارت مرزی هستند.

 

وی افزود: متاسفانه کارکردهای جزیره ای و تعدد دستگاه های متولی در مرزها باعث شده تا قدرت رقابت صادرکنندگان استان کاهش یابد.

 

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: ۹۰ درصد عواید مرز، ملی است و می طلبد برای شکوفایی اقتصاد استان، بخشی از این عواید صرف تکمیل زیرساخت های حمل و نقل برای رشد تولید و صادرات شود چرا که شکوفایی اقتصاد استان میتواند اقتصاد ملی و منطقه ای را پویا سازد.

 

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته به سبب توجه ویژه دولت سیزدهم شاهد تحول و انقلاب در توسعه استان بودیم گفت: علاوه بر تکمیل یکهزار و ۵۶۰ پروژه نیمه تمام در سال گذشته که رضایتمندی عمومی و افزایش سرمایه اجتماعی را درپی داشته، ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیز در سال گذشته وارد استان شده است.

 

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: با توجه به مزیت های ویژه استان در بخش های معدن و کشاورزی، ریل گذاری خوبی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای افزایش ارزش افزوده محصولات از طریق ایجاد واحدهای فرآوری صورت گرفته است.

 

معتمدیان با اشاره به اینکه یکی از علل عقب ماندگی برخی مناطق استان، عدم بهره مندی مردم بویژه شهرستان تکاب از عواید معدنی است افزود: با توجه به اینکه رویکرد دولت سیزدهم توزیع عادلانه امکانات و عدالت اجتماعی است، انتظار می رود تا در خصوص بهره مندی مردم شهرستان تکاب از عواید معدنی بازنگری جدی صورت گیرد.

 

وی ادامه داد: متاسفانه عواید مردم تکاب از تولید ۳۸ درصد طلا و شمش کشور، تخریب اندک زیرساخت های عمرانی و زیست محیطی است.

 

استاندار آذربایجان غربی یادآور شد : روا نیست شهرستانی چون تکاب که به لحاظ معدنی جزو ثروتمندترین مناطق ایران باشد، از ضعیف ترین زیرساخت ها برخوردار باشد.

 

معتمدیان در ادامه به تحولات صورت گرفته در بخش معدنی بویژه برنامه ریزی برای شناسایی پهنه های جدید و ایجاد واحدهای فرآوری جهت جلوگیری از خام فروشی اشاره کرد و گفت: با توجه به حمایت های دولت، زمینه سرمایه گذاری هلدینگ های غیردولتی در بخش معدنی را فراهم کردیم که در آینده نزدیک شاهد تحولات خوبی در این زمینه خواهیم بود.

 

وی واحدهای فرآوری محصولات معدنی را حلقه مفقوده این بخش دانست و گفت: ایدرو و ایمیدرو باید بر اساس مزیت های هر استان نسبت به سرمایه گذاری در آن بخش اقدام نمایند. آذربایجان غربی به جهت بهره مندی از ۵۱ نوع ماده مهم معدنی از جمله اورانیوم و تیتانیوم نیازمند سرمایه گذاری جدی این دو سازمان است.

 

استاندار آذربایجان غربی بازنگری در تخصیص اعتبارات مناطق سردسیر را در ادامه خواستار شد و گفت: یکی از علل تاخیر در اتمام پروژه های عمرانی در مناطق سردسیر قوانین دست و پاگیر مناقصات و نیز تخصیص دیرهنگام اعتبارات است.

 

معتمدیان اضافه کرد: برای سرعت بخشی به اجرای پروژه های عمرانی با توجه به اینکه در آذربایجان غربی فصل کاری محدود است نیازمند بازنگری در قانون مناقصات و تخصیص بموقع اعتبارات پیش از فرا رسیدن فصل سرما هستیم.

 

وی در ادامه کاهش نرخ بیکاری و تورم و رشد نرخ مشارکت اقتصادی و سرمایه گذاری در استان در طی دو سال گذشته را محصول حمایت های دولت، همدلی همه ارکان مدیریتی و امنیت پایدار دانست و از تلاش همه خدمتگزاران نظام در استان قدردانی کرد.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8372