تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ 16 ذو الحجة 1445 Saturday, 22 June , 2024
0

اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی دغدغە مقام عالی دولت در کردستان

  • کد خبر : 8007
  • ۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۰:۰۲
اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی دغدغە مقام عالی دولت در کردستان

اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی دغدغە مقام عالی دولت در کردستان

استاندار کردستان با بیان اینکه حدود ۹ درصد از اشتغال ایجاد شده در سال گذشته به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اختصاص داشته است، گفت:اشتغال فارغ التحصیلان مشکل اصلی کردستان است چراکه اعتقاد دارم گره اصلی اشتغال استان به دست همین گروه گشوده خواهد شد.

 

به گزارش الوند _ اسماعیل زارعی کوشا در سومین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری کردستان با بیان اینکه حدود ۹ درصد از اشتغال ایجاد شده در سال گذشته به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اختصاص داشته واعتقاد دارم که گره اصلی اشتغال استان به دست همین گروه گشوده خواهد شد، اظهار کرد: اشتغال فارغ التحصیلان مشکل اصلی کردستان است به طوری که در آمار ثبت شده سامانه رصد در این زمینه طی سال گذشته، تنها نیم درصد از اشتغال جدید مربوط به افراد دارای مدرک دکتری، ۱.۶ درصد به متقاضیان کارشناسی ارشد و ۶.۶ درصد نیز متقاضیان کارشناسی اختصاص داشت و ۹۱ درصد هم  مدرک تحصیلی دیپلم و زیردیپلم بودند.

 

وی با بیان اینکه در شهرک‌های صنعتی مناطق مرزی کردستان، کمبود نیروی کار داریم، گفت: این مسئله به معنای نبود بیکاری نیست بلکه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که بخش زیادی از بیکاران را شامل می‌شوند، حاضر به انجام هرکاری نیستند.

 

استاندار کردستان ادامه داد: پارک علم و فناوری، دانشگاه‌ها، بنیاد نخبگان و دستگاه‌های اجرایی زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان در حوزه دانش بنیان را فراهم کنند و با ظرفیت‌سازی، زمینه استفاده و اعتبار بخشی به آنان را فراهم کنند.

 

زارعی کوشا با اشاره به ثبت ۱۳۲ درصدی اشتغال در سامانه رصد طی سال گذشته، افزود: در راستی آزمایی انجام گرفته توسط شرکت‌های خصوصی، کردستان از استان‌های برتر و در ردیف هفت استان اول کشور قرار گرفت.

 

به گفته وی در بخش‌های معادن و صنایع برای هر رشته تخصصی، نیروی کار در استان وجود دارد و تولید کننده بهانه به‌کارگیری نیروی غیربومی ندارد.

 

استاندار کردستان افزود: اشتغال عمده استان در بخش تولیدات صنعتی و کشاورزی است و دستگاه‌های مرتبط در این زمینه باید با برنامه و با جدیت بیشتری ورود پیدا کنند.

 

زارعی کوشا خواستار به‌کارگیری گروه‌های علمی و اقتصادی دانشگاه‌ها برای بررسی راه‌های اشتغال فارغ التحصیلان شد و

تاکید کرد: سهم دستگاه‌های اجرایی و وضعیت پرونده‌های ارجاع شده به بانک‌ها بررسی و تعیین شود و جلسات کارگروه اشتغال نیز به صورت منظم و هر ۲ هفته یک بار برگزار شود.

 

استاندار کردستان با یادآوری اینکه مشکلات و مسایل پرداخت تسهیلات بانکی مختص کردستان نیست، تاکید کرد: ما به مردم استان تعهد داریم و عملکرد خود را نه نسبت به استانهای دیگر که نسبت به خود و ظرفیت‌هایمان می سنجیم.

 

زارعی کوشا با بیان اینکه کردستان تا چند هفته قبل، در حوزه نهضت ملی مسکن  رتبه ۳۰ کشور را داشت، افزود: بر اساس آخرین آمار در حال حاضر به جایگاه ۲۳ و از نقطه قرمز به نقطه زرد صعود کرده‌ایم ، بنابراین در حوزه اشتغال نیز چنین روندی را باید در پیش بگیریم.

 

وی همچنین در رابطه با آمارهای مختلف اقتصادی و چالش‌های مربوطه  نسبت به شیوه های جمع آوری و سنجش آمار گفت:  سازمان مدیریت و برنامه ریزی و معاونت اقتصادی استانداری نسبت به شفاف سازی و شیوه آمارگیری اقدام کند تا نسبت به نتایج‌آماری اتقان لازم‌حاصل شود.

 

زارعی‌کوشا از دستگاه‌های اجرایی خواست تا طرح‌های دارای مشکل را در بانک‌ها به سرعت جایگزین کنند.

 

استاندار کردستان با قدردانی از بانکهای فعال در پرداخت تسهیلات افزود:عملکرد برخی بانک‌ها جای تقدیر دارد،چرا که نسبت به منابع، پرداخت مناسبی  داشته‌اند ، ولی برخی بانک‌ها نیز که حتی منابع قابل توجهی در اختیار داشتند اقدامی نکردند که نشان از ناتوانی مدیران آن است.

 

وی گفت: کردستان، استانی است که سطح درآمد سرانه مردم پایین است و خانواده‌ها از این بابت با مشکل جدی مواجه هستند که اقدام بانکها در این خصوص می‌تواند کارگشا باشد.

 

استاندار کردستان به سرپرست جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان هم تاکید کرد که این سازمان خود را ضلع موثر اشتغال بداند و فعالانه به این حوزه ورود کند

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8007