تاریخ : جمعه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۳ 24 ذو القعدة 1445 Friday, 31 May , 2024
0

استاندار همدان : به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم سلامت مردم با مخاطره مواجه شود

  • کد خبر : 5133
  • ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷
استاندار همدان : به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم سلامت مردم با مخاطره مواجه شود

استاندار همدان :

به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم سلامت مردم با مخاطره مواجه شود

استاندار همدان با اشاره به اینکه اخیرا مباحثی در زمینه وجود آرسنیک در آب مطرح شده که باید در این باره صادقانه و شفاف اطلاع رسانی شود، گفت :به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم سلامت مردم با مخاطره مواجه شود لذا در این راستا وضعیت آرسنیک موجود در آب توسط آزمایشگاه وزارت نیرو و دانشگاه علوم پزشکی در حال بررسی است.

 

به گزارش الوند _ علیرضا قاسمی فرزاد در نشست پدافند غیرعامل استان همدان بیان داشت :  اوایل هفته گذشته، در جریان بازدید وزیر نیرو از روند طرح آبرسانی به شهر همدان، موضوع حفر چاه اضطراری مطرح شد که به‌رغم ممنوعیت حفر چاه و قوانین سخت‌گیرانه، ایشان با این پیشنهاد موافقت کرد.

وی افزود: با توجه به تلاش‌هایی که توسط مجموعه مدیریتی استان در راستای رفع بحران کم‌آبی انجام داد، توانستیم ضمن برقراری یک تعادل نسبی، یک منبع پایدار برای آب شُرب همدان تامین کنیم که این چاه‌های اضطراری در نقش پدافندی عمل خواهند کرد و در صورتی که مشکلی در آتیه رخ بدهد وارد مدار شده تا مردم در تامین آب مصرفی با مشکل مواجه نشوند.

استاندار همدان با بیان اینکه دریافت مجوز برای حفر ۳۰ حلقه چاه اضطراری یک کار پدافندی برای رفع مشکل آب در زمان بروز مشکل و اختلال در روند آبرسانی به همدان است، تصریح کرد: در حال حاضر قصد بهره‌برداری از این چاه‌ها را نداریم، بلکه درصدد حفر و آماده‌سازی آنها برای استفاده در مواقع اضطراری هستیم.

قاسمی فرزاد مواجه شدن همدان با بحران آب را حاصل شیوه های نادرست در بهره گیری از این عنصر حیات عنوان کرد و ادامه داد: از ابتدا و پایه ، نحوه استفاده از آب در همدان نادرست بود چرا که از دهه ۷۰ بحران آب در این استان مشهود بود لیکن به جای دور‌اندیشی و پیش‌بینی منابع پایدار، با اقدامات کوتاه‌مدت به فکر رفع این مشکل افتادند که ثمره آن معضل کنونی است.

وی یادآور شد:فراهم‌ کردن اقدامات پدافندی و اندیشیدن به شرایط اضطراری باید در بخش‌های حیاتی نظیر زیر‌ساخت‌هایی همچون برق، گاز، ارتباطات، سوخت و بهداشت مورد توجه قرار گیرد تا در‌صورت بروز مشکلات غیرمترقبه، در ارایه خدمات حیاتی دچار وقفه نشویم.

نماینده عالی دولت در استان همدان گفت : برخی نقدهایی به جیره‌بندی آب از‌ سال گذشته به‌منظور مدیریت این منبع حیاتی دارند در حالیکه قطع آب به مدت ۲ ساعت در روز، نه تنها تاثیری نداشت، بلکه باعث می‌شد تا میزان مصرف نیز افزایش پیدا کند و این خلاف هدف و برنامه ما از جیره‌بندی آب بود تا آنجا که کارشناسان بر این باور بودند که برای مدیریت این وضعیت، باید قطعیِ طولانی مدت صورت گیرد، یعنی اتفاقی نظیر وضعیت کنونی، که به خاطر جلوگیری از سختی، مشقت و نارضایتی مردم به مدت طولانی از این‌کار خودداری کردیم.

استاندار همدان با اشاره به اینکه اخیرا مباحثی در زمینه وجود آرسنیک در آب مطرح شده که باید در این باره صادقانه و شفاف اطلاع رسانی شود، گفت :به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم سلامت مردم با مخاطره مواجه شود لذا در این راستا وضعیت آرسنیک موجود در آب توسط آزمایشگاه وزارت نیرو و دانشگاه علوم پزشکی در حال بررسی است که میزان آن باید بعد از فیلتراسیون و در تصفیه‌خانه مشخص شود.

وی اضافه کرد: به دنبال تخصیص اعتبار از سوی رییس جمهور و وزارت نیرو برای اجرای طرح آبرسانی به شهر همدان، کارشناسان دو سال زمان برای اجرای این طرح را پیش‌بینی کردند اما در کمتر از پنج تا ۶ ماه در صدد اجرای این طرح هستیم ضمن اینکه اجرای خط پدافند ۱۶ کیلومتری برای انتقال آب از چاه‌ها به همدان نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که شرق همدان از سد اکباتان و غرب این شهر از چاه‌های بهار و خالق وردی تغذیه می‌شد و به علت نداشتن یک خط اتصال، مشکلاتی در تامین آب به وجود می‌آمد که با اجرای این خط، تعادل و توازنی در حوزه آب شرب همدان ایجاد می‌شود.

قاسمی فرزاد در پایان هفته پدافند غیرعامل را فرصتی برای توجه به اولویت‌ها و تکالیف محوله در این حوزه دانست و گفت : باید برای رویارویی با آسیب‌ها، بحران‌ها و مخاطرات احتمالی به نحوی خود را آماده کرد تا با افزایش میزان تاب‌آوری و مقاومت، آسیب‌پذیری را کاهش داد.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=5133