تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
1

استاندار كرمانشاه:  دالاهو به عنوان شهر ملی ساخت تنبور برگزیده شد

  • کد خبر : 702
  • ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۹
استاندار كرمانشاه:   دالاهو به عنوان شهر ملی ساخت تنبور برگزیده شد

استاندار كرمانشاه: 

دالاهو به عنوان شهر ملی ساخت تنبور برگزیده شد

استاندار کرمانشاه گفت:
استان كرمانشاه یک استان بسیار ثروتمند است که بخش عظیمی از این ثروت ها در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی قرار دارد

استاندار كرمانشاه:

دالاهو به عنوان شهر ملی ساخت تنبور برگزیده شد

استاندار کرمانشاه در آیین اعطای لوح ثبت شهرها و روستاهای ملی سال ۱۳۹۹ که صبح امروز در کاخ نیاوران و با حضور دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، نماینده اسلام آباد و دالاهو، مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه و فرماندار دالاهو برگزار شد؛ اظهار داشت: کرمانشاه یک استان بسیار ثروتمند است و بخش عظیمی از این ثروت‌ها در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی قرار دارد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند کرمانشاه سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی است و وجود ۴۲۰۰ آثار تاریخی و اسلامی برجسته استان، صنایع دستی و مناظر طبیعی کرمانشاه بیانگر بخشی از این چهره زیبای ایران اسلامی هستند.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: بیش از ۲۵ هزار هنرمند در حوزه صنایع دستی استان کرمانشاه مشغول به کار هستند. همچنین کرمانشاه ۲۸۸ کارگاه فعال صنایع دستی دارد که در آن‌ها حدود ۱۲ هزار نفر مشغول به کار هستند.

وی عنوان کرد: برادران اهل حق وطن دوستی و علاقه خودشان را به انقلاب اسلامی در همان ابتدای پیروزی انقلاب در محضر امام خمینی (ره) اعلام کردند. این عزیزان در دوران دفاع مقدس دارای یک تیپ مستقل بودند و حدود ۷۰۰ شهید تقدیم انقلاب کرده اند.

بازوند یادآور شد: در دوران زلزله مردم اهل حق به شکل خودجوش کمک‌های زیادی را به آسیب دیدگان انجام دادند که جای تقدیر دارد.

وی‌ با اشاره به اینکه تنبور در این منطقه از کشور عزیزمان از قدمت ۶ هزار ساله برخوردار است در ادامه تاکید کرد: تنبور در منطقه دالاهو جزو لاینفکی از آیین‌های شادی و عزاست و موسیقی تنبور در همه جا حضور دارد.

استاندار کرمانشاه عنوان کرد: خانه تنبور با بیش از ۳ هزار مترمربع در بخش گهواره شهرستان دالاهو شکل گرفته است و تا قبل از کرونا جشنواره ‌های متعددی در سطح ملی در حوزه موسیقی تنبور برگزار شده است.

مدیر ارشد استان کرمانشاه انتخاب دالاهو به عنوان شهر ملی ساخت تنبور را یک رویداد مهم خواند و تاکید کرد: از وزیر گردشگری و صنایع دستی، معاون صنایع دستی وزارت‌خانه، میراث فرهنگی استان، نماینده شهرستان اسلام آباد و دالاهو، فرماندار دالاهو و همه کارشناسان و عزیزانی که در این رویداد مهم نقش آفرینی کردند؛ صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی با تقدیر از تلاش‌های گسترده دکتر مونسان در زمینه ثبت جهانی منظر طبیعی اورامانات؛ اظهار داشت: در قالب این پرونده بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر مربع از منطقه اورامانات ثبت جهانی می‌شود و این اتفاق قطعا یک اقدام ماندگار در دولت تدبیر و امید خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: ساکنان منطقه اورامانات از برادران اهل تسنن هستند که با وطن دوستی و رشادت در طول ۸ سال دفاع مقدس نگذاشتند یک وجب از خاک این مناطق به دست دشمن بیافتد. که جای تقدیر و سپاس دارد

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=702

برچسب ها