تاریخ : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ 19 محرم 1446 Thursday, 25 July , 2024
0

آغاز به کار دهمین منطقه آزاد ایران اسلامی در کردستان

  • کد خبر : 8888
  • ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۸
آغاز به کار دهمین منطقه آزاد ایران اسلامی در کردستان

آغاز به کار دهمین منطقه آزاد ایران اسلامی در کردستان

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه کشور گفت: منطقه آزاد بانه و مریوان به عنوان دهمین منطقه آزاد تجاری صنعتی کشور به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.

 

به گزارش صنعت _ حجت‌الله عبدالملکی در نشست با خبرنگاران رسانه‌ها در سنندج اظهار داشت: امروز به صورت رسمی منطقه آزاد بانه و مریوان شروع به کار می‌کند.

 

وی تصریح کرد: الگوی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران اقتصاد مقاومتی بوده و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنای حرکت اقتصادی کشور است.

 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه کشور با بیان اینکه درون‌زا، برون‌گرا و مردم‌محور بودن را از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی عدالت‌محور و دانش‌بنیان بوده و دانش فناور است.

عبدالملکی با بیان اینکه ۹۴ مناطق آزاد و منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد که ۱۸ منطقه آن آزاد و مابقی منطقه ویژه هستند،خاطرنشان کرد: مجموعا ۴۸ مورد از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعال یا فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

به گفته وی، این ۴۸ منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی اثرات خوبی در اقتصاد ملی داشته‌اند، اول اینکه بیش از یک سوم صادرات غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران معادل ۱۸ میلیون دلار مربوط به همین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد ترانزیت کشور از مبادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اتفاق می‌افتد و به نوعی می‌توانیم بگوییم اغلب مبادی خروجی و ورودی ما یا منطقه آزاد و یا منطقه ویژه اقتصادی هستند همچنانکه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت متوسط با اشتغالزایی ۷۰۰ هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعال است که این کارنامه مثبت برای این مناطق است.

وی افزود: امروز آغاز بکار دهمین منطقه آزاد و ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی در استان کردستان( منطقه بانه و مریوان)است که این موضوع سال‌های سال است که در استان مطرح بوده و پیگیری‌های مختلفی برای تحقق آن صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ در مجلس شورای اسلامی این منطقه به همراه تعدادی از مناطق دیگر تصویب شد که اشکالاتی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان مطرح گردید و این رفت و برگشت‌ها از سوی شورای نگبهان و مجمع تشخیص مصلحت نظام منجر به این شد که ۷ منطقه به تصویب رسید که یکی از آنها منطقه آزاد بانه و مریوان است.

عبدالملکی تصریح کرد: بلافاصله کارهای قانونی مربوط به شکل‌گیری شخصیت حقوقی این مناطق به سازمان‌ها شروع شد که یکی از کارهای بسیار مهم تصویب اساس‌نامه این مناطق بود که در زمستان گذشته بعد از رفت و برگشت‌های متعدد بین شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

وی بیان داشت: تکمیل طرح جامع منطقه آزاد بانه و مریوان که پیشرفت ۴۰ تا ۵۰ درصدی دارد و شناسایی و انتصاب مدیران این مناطق در اولویت قرار گرفت که کار انجام شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با بیان اینکه کردستان ظرفیت اقتصادی بالایی برای خود کردستان و کل کشور دارد، گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مناطق ملی با کارکرد فراملی و بین‌المللی هستند و چشم امید اقتصاد جمهوری اسلامی بوده و همه مردم ایران آن را از خود می‌دانند و لذا کارکرد مناسب این مناطق برایشان اهمیت دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه تیم خوبی در منطقه آزاد بانه و مریوان مستقر می‌شود باید به نحوی عمل کنیم که به یک منطقه آزاد نمونه در تراز ملی و بین‌المللی در سطح غرب آسیا تبدیل شود که منافع آن به مردم استان و همه ایران برسد.

عبدالملکی عنوان کرد: منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در قالب دو سایت در دو شهرستان بانه و مریوان که منتهی به مرز سیرانبند و باشماق است و از ظرفیت این دو مرز بیش از گذشته استفاده خواهد شد.

عبدالملکی با بیان اینکه در جریان سفرهایی که برای معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری صورت گرفت در چند ماه اخیر به اقلیم کردستان عراق سفری داشتیم، گفت: در هر دو سفر سرمایه‌گذاران و تجار بزرگ اقلیم کردستان عراق بسیار تاکید داشتند که منطقه آزاد را زودتر راه‌اندازی کنید که برای سرمایه‌گذاری ورود پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: این فرصت از امروز فراهم می‌شود و امیدواریم با تسریعی که همکاران در آماده‌سازی زمین‌ها برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کنند شاهد این باشیم که کلنگ طرح‌ها یکی پس از دیگری به زمین زده شود.

وی اضافه کرد: اهمیت این منطقه برای دولت مرکزی جمهوری اسلامی بسیار زیاد است  ومنفعت این منطقه شامل حال مردم بانه و مریوان و کردستان می‌شود اما در سطح ملی این منطقه دارای جایگاه مهمی است یکی از علل این اهمیت نقطه جغرافیایی قرارگیری این منطقه است در شمال غربی کشور در مرز کردستان عراق جای که همین الان تجارت در آن بسیار گسترده در حال انجام است.

عبدالملکی یادآور شد: حدود ۶ میلیارد دلار مبادلات تجاری در مرز باشماق از ترانزیت، واردات و صادرات نشان از مستعدبودن منطقه برای اجرای این مهم است.

وی خاطرنشان کرد: بخش زیادی از کالاهایی که الان به صورت ترانزیتی از منطقه عبور می‌کند می‌توانیم زمینه سرمایه‌گذاری و تولید آنها را در این منطقه داشته باشیم.

وی اذعان کرد: سرمایه گذاران و تجار کردستان عراق که این چند میلیارد دلار کالا را از اقصا نقاط دنیا تهیه و از مرز باشماق عبور می کرد می توانند در منطقه آزاد بانه و مریوان زمین تهیه و فرایند تولید آن را فراهم سازند تا با سود بسیار بالاتر به اقلیم کردستان عراق صادر کنند.

عبدالملکی به مزایای مناطق آزاد هم گریزی زد و خاطرنشان کرد: هزینه‌های تولید، زمین، مواد اولیه در مناطق آزاد بسیار پایین است در این مناطق به سه بازار ایران با کشورهای همسایه با ۶۰۰ میلیون جمعیت و کل بازارهای دنیا دسترسی داریم.

به گفته وی، زیرساخت‌های کشور به برکت انقلاب به صورت انفجاری توسعه یافته است، زیرساخت‌های بسیار خوبی از جمله فرودگاهی، ریلی ، شبکه بنادر، سوخت‌رسانی و گازرسانی، فیبر نوری و ارتباطات سیار در مناطق آزاد وجود دارد.

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8888