تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024
0

آذربایجان‌غربی دروازه ایران به اروپاست 

  • کد خبر : 8283
  • ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۱
آذربایجان‌غربی دروازه ایران به اروپاست 

آذربایجان‌غربی دروازه ایران به اروپاست 

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: این استان ظرفیت‌های بسیار قابل توجهی در حوزه تجارت بین الملل داشته و دروازه ایران به اروپا است.

 

به گزارش صنعت _ محمدصادق معتمدیان  در دیدار با سفیر چین در ایران، با اشاره به ظرفیت‌های قابل توجه آذربایجان غربی در حوزه‌های مختلف، افزود: یکی از مهمترین مزیت‌های آذربایجان‌غربی، وجود مسیر ریلی به ترکیه و اروپا است که می‌توان از این طریق کالاهای شرق آسیا را به اروپا رساند.

 

وی همچنین به قابلیت استفاده از مسیرهایی در ایران و آذربایجان ‌غربی در طراحی جاده نوین ابریشم اشاره کرده و یادآور شد: می‌توان از کریدور چابهار به ماکو برای حمل‌کالاها از چین به اروپا استفاده کرده و زمینه را برای کاهش هزینه‌ها و زمان حمل و نقل فراهم کرد.

 

استاندار آذربایجان‌غربی به فرصت ارزشمند دیدار با سفرای حاضر در ارومیه جهت معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های استان نیز اشاره کرده و افزود: آذربایجان‌غربی بهترین ظرفیت تجاری را برای دسترسی به اروپا، دریای مدیترانه و دریای سیاه داشته و می‌توان از این پتانسیل به صورت بهینه برای انجام تجارت استفاده کرد.

 

معتمدیان همچنین با بیان اینکه آذربایجان غربی در مسیر کریدورهای اصلی ترانزیت در منطقه می باشد، اظهار داشت: پیگیری های لازم برای استفاده از ظرفیت آذربایجان غربی در سند راهبردی مشترک روسای جمهور ایران و چین جهت تجارت با اروپا را انجام خواهیم داد.

 

وی در پایان با اشاره به اهمیت همکاری اقتصادی اتاق های بازرگانی و تجار آذربایجان غربی و کشور چین، تصریح کرد: از معادن متعدد و غنی، ظرفیت های گردشگری، کشاورزی و فرآوری محصولات در آذربایجان غربی، می‌توان در ارتقای مراودات با کشور چین بهره برد.

 

لینک کوتاه : https://www.sanatweekly.ir/?p=8283